Polskie portale w Wielkiej Brytanii

22 marca, 2021 Anna Godek-Biniasz

Polskie portale w Wielkiej Brytanii

Dostępne online media dla Polaków w UK bardzo często stanowią cenne źródło informacji. Umożliwiają spoglądanie na bieżące sprawy w Wielkiej Brytanii z naszej polskiej perspektywy. Niekiedy po prostu, tęskniąc za własnym krajem, możemy w ten sposób umilić sobie czas. Z jakich polskojęzycznych mediów online w Wielkiej Brytanii warto korzystać? Poniżej wymieniamy najpopularniejsze serwisy, a także kilka mniejszych stron internetowych, które również prezentują ciekawe wiadomości. 

Polacy wyjeżdżają do pracy w Wielkiej Brytanii z różnym zamierzeniem. Część z nas pragnie na stałe zmienić miejsce swojego zamieszkania i zasymilować się z nowym krajem. Są też tacy, dla których Wyspy stanowią jedynie pewien etap w życiu, a główny cel to powrót do Polski. W obu przypadkach jednak Polacy lubią korzystać z polskich źródeł informacji. Dotyczy to zarówno sentymentu i tęsknoty za ojczyzną, jak i potrzeby wyszukiwania cennych informacji dla emigrantów z naszego kraju. Z tego powodu w Wielkiej Brytanii prężnie rozwijają się polskojęzyczne media online, a także tematyczne fanpage, wydarzenia i grupy na Facebooku liczące dziesiątki tysięcy członków.

PolishExpress.co.uk 

Polish Express to tygodnik polonijny w Wielkiej Brytanii, który jest wydawany na Wyspach od 2003 roku. Materiały publikowane na jego łamach dotyczą zarówno bieżących informacji, jak i publicystyki czy reportażu. Polish Express prężnie rozwija się także w sieci, gdzie tworzy rozbudowany serwis informacyjny z dużym przepływem informacji. W ciągu miesiąca portal osiąga średnio milion odsłon, dzięki czemu stanowi jedno z największych mediów polskojęzycznych w UK.

Zobacz także: Content marketing: co powinieneś wiedzieć zanim nagrasz pierwszy podcast

Nad serwisem czuwa czterech redaktorów, którzy dobierają najciekawsze dla czytelników treści. Podzielono je na sześć głównych kategorii tematycznych: newsy, informacje o brexicie, poradniki, rozrywkę, życie w UK, a także pracę i finanse. Szczególnie cenne dla osób odwiedzających witrynę Polish Express mogą okazać się właśnie poradniki. Dotyczą one m.in. zasiłków, brytyjskiej służby zdrowia, tamtejszego prawa, finansów oraz planowania kariery na Wyspach.

Strefa.co.uk

Portal Strefa.co.uk powstał w 2003 roku dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii, którzy poszukują różnego rodzaju ogłoszeń. Strona jest sprzężona z wyżej wymienionym Polish Expressem. Jej użytkownicy mogą zarówno przeglądać, jak i wystawiać ogłoszenia. Najpopularniejsze kategorie dotyczą pracy w UK, rynku nieruchomości, usług, motoryzacji oraz drobnych ogłoszeń typu „kupię/sprzedam”. Strona pozwala również na wystawienie tak zwanego afiszu, poprzez który można zareklamować swoją działalność. Twórcy Strefa.co.uk sporadycznie dodają aktualności w serwisie, publikując artykuły na różnorodne tematy.

Londynek.net 

Przestrzeń online Londynek.net składa się z kilku zróżnicowanych tematycznie paneli. Znajdziemy wśród nich wiadomości, poradniki dla Polaków na Wyspach, ale też panel ogłoszeniowy, kalendarium wydarzeń polonijnych w UK, kursy walut czy forum dyskusyjne. Polacy mogą poczytać na Londynku także o celebrytach, modzie i szeroko pojętym lifestyle’u. W ciągu miesiąca serwis osiąga około 1,5 miliona odsłon. Podobnie prężnie działa jego fanpage na Facebooku, który polubiło 172 tysiące osób.

Emito.net 

Polski Portal w Wielkiej Brytanii Emito.net posiada nieco mniejsze zasięgi, około 400 tysięcy wyświetleń w miesiącu. Jednak również prezentuje ciekawe treści, dlatego warto zajrzeć na niego od czasu do czasu. Na Emito.net znajdują się przede wszystkim najważniejsze wiadomości z UK, ogłoszenia użytkowników, forum dyskusyjne, katalog firm prowadzonych na Wyspach przez Polaków i poradniki. Twórcy portalu skupiają się na publikacji treści odpowiadających Polakom mieszkającym w Wielkiej Brytanii, ale także tym, którzy dopiero rozważają emigrację.

Polemi.co.uk

Kolejny portal dla Polaków w Wielkiej Brytanii to Polemi.co.uk, który osiąga około 200 tysięcy wizyt w miesiącu. Powstał w 2011 roku, mając na celu dostarczanie wiadomości na temat emigracji, gospodarki, a także rozrywki i stylu życia. Przedstawia aktualne wiadomości z Wysp, prezentuje informacje o nadchodzących imprezach, koncertach i premierach kinowych, a także udostępnia obszerne poradniki. Polemi.co.uk zachęca swoich użytkowników do zamieszczania reklam prowadzonych przez nich działalności.

Goniec.com i Cooltura.co.uk

Ciekawe treści prezentują nieco mniejsze portale dla Polaków w UK: Goniec.com i Cooltura.co.uk. Nowoczesne w formie witryny publikują bieżące wiadomości z kraju, pozwalają na zamieszczanie ogłoszeń oraz reklam, a także relacjonują polskie wydarzenia na Wyspach. Istnieje znacznie więcej stale rozwijających się, lokalnych serwisów dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii. Prezentują one głównie wiadomości z konkretnych regionów UK.

Alternatywy, z których również warto korzystać

Jeżeli interesują nas najnowsze informacje dotyczące Wielkiej Brytanii lub też chcemy szybko uzyskać odpowiedź na konkretne pytanie, aktualnie cenne źródło informacji stanowią liczne grupy na Facebooku. Wiele z tych grup dotyczy poszczególnych miejscowości, dlatego mamy dostęp do informacji lokalnych. Na Facebooku dowiemy się również o nadchodzących wydarzeniach związanych z Polonią na Wyspach oraz możemy śledzić fanpage wyżej wymienionych serwisów.

Szukasz brokera medialnego lub możliwości negocjacji cen w polskich mediach w Wielkiej Brytanii?

Skontaktuj się z nami

Rich Snippets
Polskie portale w Wielkiej Brytanii
Tytuł artykułu
Polskie portale w Wielkiej Brytanii
Opis
Dostępne online media dla Polaków w UK bardzo często stanowią cenne źródło informacji. Umożliwiają spoglądanie na bieżące sprawy w Wielkiej Brytanii z naszej polskiej perspektywy.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.