Content marketing: co powinieneś wiedzieć zanim nagrasz pierwszy podcast

23 listopada, 2020 Anna Godek-Biniasz

Content marketing: co powinieneś wiedzieć zanim nagrasz pierwszy podcast

Od kilku lat dynamicznie rozwija się rynek podcastów, czyli internetowych audycji audio. Okazuje się, że jest to jedna z wygodniejszych form konsumpcji treści, która znacznie zyskała na popularności w czasie pandemii. Większość twórców udostępnia swoje podcasty na popularnych platformach streamingowych, co sprawia, że treści te są dostępne praktycznie dla wszystkich.

Usługi streamingowe jako takie cieszą się stale rosnącym zainteresowaniem i jest to jeden z szybciej rozwijających się segmentów wśród popularnych usług internetowych. Wygląda na to, że największy wzrost na tym rynku notuje właśnie format internetowych audycji audio. Trend ten umacnia się pomimo pandemii koronawirusa. Chociaż na początku kryzysu spowodowanego COVID19, odnotowano spadek aktywności słuchaczy, to właściwie można powiedzieć, że zmiana codziennej rutyny każdego z nas powoduje, że podcast staje się jednym z bardziej przystępnych formatów. Dane potwierdzają, że słuchamy coraz więcej audycji i poświęcamy im więcej czasu niż dotychczas. Wygląda na to, że podcast to świetny sposób na dotarcie do grupy docelowej. W produkcję audycji chętnie inwestują poważni medialni wydawcy i coraz częściej przedsiębiorcy.

Kto słucha podcastów i dlaczego

W Polsce podcastów słucha już kilka milionów osób. Szacuje się, że przynajmniej co piąty internauta w wieku 19 – 49 lat słucha chociaż raz na jakiś czas przynajmniej jednej audycji. W USA z podcastów korzysta co czwarty użytkownik Internetu w wieku powyżej 12 lat, co daje przeszło 70 mln aktywnych słuchaczy. Najliczniejszą grupę słuchaczy w Polsce stanowią użytkownicy w wieku między 19 a 29 lat. Jednak podobny odsetek zaangażowanych użytkowników notuje się także wśród internautów w wieku pomiędzy 30 a 39 lat. To bardzo interesujące grupa docelowa, która zyskuje rosnąca siłę nabywczą.

W pandemii słuchamy jeszcze więcej

Można powiedzieć, że rynek i zasięg internetowych audycji rośnie jak na drożdżach. Jak już wspomnieliśmy, tego trendu nie spowalnia nawet pandemia koronawirusa. Wręcz przeciwnie, wdrożone zasady bezpieczeństwa, które zmuszają nas do utrzymywania dystansu, sprawiły, że mamy więcej czasu na zajęcia alternatywne. Coraz częściej audycji internetowych słucha się także w trakcie realizacji innych czynności, przy których dotychczas użytkownicy zazwyczaj słuchali muzyki. Audycje i słuchowiska towarzyszą nam w trakcie pracy, ćwiczeń, spacerów, przy sprzątaniu i gotowaniu oraz w każdej innej chwili, w której jesteśmy w stanie poświęcić im uwagę. Jest bardzo prawdopodobne, że kształtujące się właśnie nawyki pozostaną z użytkownikami także po tym, jak sytuacja epidemiologiczna dojdzie do normy. Obecnie podcasty uczą, dostarczają informacji i zapewniają rozrywkę. Co ważne, jakościowe publikacje audio koncentrują wokół siebie prawdziwe aktywne społeczności, których członkowie postrzegają podcast, jego twórców i siebie nawzajem jako zaufane źródło opinii na ważne dla nich tematy.

Audycje, czyli inteligentna rozrywka, edukacja i ważne informacje

Dobre publikacje audio stają się synonimem inteligentnej rozrywki, która ułatwia dostęp do wartościowych treści i informacji. Format słuchowiska i audycji jest zdecydowanie bardziej przystępny niż szczegółowy artykuł w prasie czy tekst na przeładowanym reklamami portalu. Podcastu można słuchać niejako w tle, a w trakcie przygotowywać się do realizacji kolejnych zadań. Dzisiaj popularne słuchowiska dostarczają cennej wiedzy na temat zarządzania finansami, biznesem, bieżących wydarzeń, polityki czy kultury. Słuchając, można uczyć się języków lub cieszyć się ulubioną rozrywką.

Zobacz także: Co to jest Social Selling i jak sprzedawać na LinkedIn?

Jako popularniejsze biznesowe audycje w Polsce wymienić można m.in.:

  • „Finanse Bardzo Osobiste” Marcina Iwucia,
  • „Mała Wielka Firma” Marka Jankowskiego,
  • „Biznes 2.0” Macieja Wieczorka,
  • „Więcej niż oszczędzanie pieniędzy” Michała Szafrańskiego,
  • „Przygody Przedsiębiorców” Adriana Gorzyckiego i Bartosza Kolanka.

Dużą popularnością cieszą się audycje publikowane przez niezależnych twórców. Użytkownicy doceniają jakość treści, swobodę wyrażania opinii oraz ekspercki charakter audycji w formie poradników.

Aplikacje i narzędzia do podcastów

Tworzenie podcastu może wydawać się bardzo proste, ale przed pierwszym nagraniem warto dowiedzieć się więcej na temat tego formatu. Chodzi o to, żeby odpowiedzieć na pytanie, co zrobić, żeby podcast został zauważony. Okazuje się, że na rynku jest wiele platform, które specjalizują się w produkcji i publikacji podcastów. Wybór odpowiedniej oferty daje możliwość profesjonalnego tworzenia audycji i zarządzania jej promocją w optymalny sposób. Oczywistym wydaje się, że celem każdego podcastera jest dotarcie do jak największej liczby słuchaczy. Dlatego większość twórców koncentruje swoje wysiłki na stworzeniu produktu, który będzie się wyróżniał wśród tysięcy podobnych dostępnych już na popularnych platformach streamingowych.

Narzędzia do produkcji audycji internetowych

Na rynku dostępnych jest wiele narzędzi do produkcji i publikacji audycji audio. Większość z nich oferuje hosting i możliwość publikowania treści na popularnych platformach streamingowych i stronach internetowych. Jednocześnie dobre narzędzia tego typu ułatwiają promocję podcastu. Publikowanie plików audio bezpośrednio na zwykłej stronie internetowej jest również możliwe, jednak wraz ze wzrostem popularności audycji zazwyczaj pojawiają się problemy techniczne wynikające z ograniczeń typowych usług hostingowych, a trzeba pamiętać, że jakość podcastu rozumiana również jako bezproblemowa dostępność, jest dla współczesnych użytkowników warunkiem koniecznym.

Jako częściej wybierane platformy i aplikacje do tworzenia oraz hostingu internetowych audycji audio można wymienić m.in.:

  • Buzzsprout,
  • Transistor,
  • Spreaker,
  • Simplecast,
  • Podbean,
  • Castos,
  • Libsyn.

Katalog dostępnych rozwiązań jest znacznie szerszy. Każda z aplikacji oferuje kilka planów, które są dostosowane do potrzeb początkujących i zaawansowanych twórców, a nawet wydawców, którzy produkują i publikują więcej audycji.

Kilka sposobów na promocję audycji?

Wybierając platformę do hostingu i produkcji audycji, warto sprawdzić m.in. jakie możliwości promocji podcastu oferuje interesująca nas aplikacja. Nawet najlepsza audycja wymaga skutecznego marketingu. Wydaje się to szczególnie ważne w początkowym okresie, ale okazuje się, że zakres działań promocyjnych zazwyczaj jest rozszerzany wraz ze wzrostem liczby słuchaczy. Jak skutecznie promować nową audycję?

  • Promocja podcastu w mediach społecznościowych – większość przedsiębiorców dba o własny wizerunek i markę osobistą poprzez odpowiednią aktywność i promocję wartościowych treści na swoich profilach w mediach społecznościowych. Jest to także jeden z ważniejszych kanałów do szybkiej i skutecznej promocji nowej audycji internetowej, która może być elementem spójnej strategii budowania wizerunku. Promowanie audycji na profilu ułatwi dotarcie do grupy docelowej i budowanie społeczności wokół audycji. W tym celu można stworzyć dla podcastu indywidualny fanpage lub publikować go przez już istniejące w mediach społecznościowych strony przedsiębiorcy czy marki.
  • Promowanie podcastu na grupach tematycznych w social mediach i na forach internetowych – docieranie do grupy docelowej na grupach i forach, które koncentrują się wokół tematyki poruszanej w audycji to jedna z lepszych taktyk na szybkie zwiększenie zasięgu. Warto też pamiętać o grupach na temat podcastów, które dają możliwość promocji audycji i twórcy w branżowej społeczności.
  • Wizualna promocja audycji np. na Instagramie i TikTok – ciekawe zdjęcie lub seria zdjęć albo krótki filmik z zapowiedzią kolejnego odcinka, lub serii audycji na określony temat może okazać się bardzo dobrym rozwiązaniem. To popularne aplikacje, które generują ruch. Ponadto, oferowane w nich formaty są bardzo atrakcyjne, przyciągają uwagę i warto je wykorzystać w cross promocji audycji na różnych platformach, w tym na Facebooku i LinkedIn.
  • Publikowanie audycji na popularnych serwisach streamingowych – większość słuchaczy dociera do audycji poprzez popularne platformy streamingowe. Dobry podcast warto publikować iTunes, na Spotify i w Google Podcasty. To platformy, w których osoby na co dzień korzystające z formatu mogą znaleźć audycję przy okazji szukania treści na interesujące je tematy. Co więcej, jest duże prawdopodobieństwo, że potencjalni słuchacze promowanej przez nas audycji korzystają właśnie z jednej z tych trzech aplikacji do słuchania podcastów. Najlepszym rozwiązaniem wydaje się udostępnianie swoich audycji na wszystkich ważnych platformach.
  • Promowanie podcastu za pomocą reklam – każda współczesna platforma daje dziś możliwość promowania treści poprzez reklamy. Wybór czy lepsza będzie reklama w przeglądarce na Facebooku, LinkedIn, czy może warto zdecydować się na równoległą promocję na wszystkich kanałach, zależy od przyjętej strategii i aktywności grupy docelowej oraz budżetu na promocję.

Jest wiele możliwości na promowanie audycji, wybór optymalnej zależy od strategii obecności w Sieci i mediach społecznościowych. W każdym przypadku warto dopasować promocje podcastu do bieżących działań mających na celu budowanie pozytywnego wizerunku twórcy czy specjalisty – w przypadku przedsiębiorcy. Takie podejście umożliwia użycie każdego wykorzystywanego kanału do cross-promocji treści. Podczas audycji możemy promować newsletter i webinary, w których warto przypomnieć o tym, że regularnie publikujemy wartościowe podcasty.

Czy warto współpracować z agencją przy produkcji podcastu?

Audycje internetowe zyskują coraz większą popularność. Odbiorcy doceniają ten format za dostępność. Słuchają audycji częściej także w sytuacjach, w których dotychczas relaksowali się np. przy muzyce. Podcast jest wygodny, nie wymaga patrzenia w ekran, do słuchania wystarczy telefon. Daje dostęp do ważnych treści, uczy, jest źródłem inspiracji i rozrywki. Specjaliści z zakresu socjologii podkreślają, że dzisiejszy świat i kontrolowany social distancing powoduje, że współczesna komunikacja coraz częściej sprowadza się do wiadomości tekstowych i zdjęć przesyłanych w komunikatorach oraz publikowanych w social mediach. Krótko mówiąc, żyjemy w ciszy, coraz rzadziej prowadzimy rozmowy nawet telefoniczne.

Zobacz także: Personal branding: marka osobista to często najmocniejszy element marki firmy

Podcast pozwala przerwać wymuszoną mało komfortową ciszę. Przez to daje twórcom szansę na zbudowanie silnej więzi ze słuchaczem. Wszystko dzięki temu, że przekaz trafia do odbiorcy bezpośrednio. Dlatego, jeżeli tylko spełnia oczekiwania słuchacza, to angażuje go na długi czas. Audycja nawet słuchana w tle musi być interesująca, dostarczać wartościowych informacji i nieść oczekiwany ładunek emocjonalny. Mając to na uwadze przedsiębiorcy, którzy chcą dotrzeć do odbiorców poprzez swoją audycję, muszą postawić na merytorykę i przygotowanie pod każdym względem. Współpraca z profesjonalnym partnerem, doświadczonym w kreowaniu wartościowych treści i produkcji popularnych audycji wydaje się jednym z lepszych rozwiązań.

Zalety profesjonalnej produkcji audycji

Zaletą korzystania z usług profesjonalistów zajmujących się marketingiem treści i produkcją audycji w różnych formatach, jest przede wszystkim oszczędność czasu i unikanie wszystkich typowych błędów początkującego podcastera. Dzięki spójnej strategii budowania marki osobistej czy kreowania wizerunku firmy, przedsiębiorcy zyskują wszystkie korzyści skali płynące z prowadzenia skoordynowanych działań marketingowych. To sprawia, że audycje szybciej docierają do grupy docelowej, skutecznie koncentrują społeczność i stają się filarem ugruntowanej marki osobistej twórcy. Efekt ten osiągają tylko dobre audycje, które mają potencjał skupiania uwagi i zaangażowania odbiorcy, co z kolei buduje lojalność i ciekawość wśród słuchaczy.

Kluczem do sukcesu audycji internetowej wydaje się jakość merytoryczna i flow prowadzącego. Dopracowanie tych elementów jest konieczne i to właśnie na nich powinien skupić się twórca. Planowanie serii, szczegółowy scenariusz, promocję i cross-promocję w pozostałych kanałach wykorzystywanych do budowania wizerunku przedsiębiorcy, tak jak produkcję i ostateczny montaż poszczególnych odcinków, warto powierzyć profesjonalistom w tej dziedzinie. Dobrym przykładem potwierdzającym tę tezę jest trend na rynku, który polega na tym, że profesjonalni wydawcy coraz częściej pozyskują rokujących twórców indywidualnych. Merytoryczni perspektywiczni podcasterzy zyskują w ten sposób profesjonalną infrastrukturę i środki na produkcję swoich audycji, które monetyzuje już wydawca.

Warto pamiętać, że w przypadku tego formatu jakość produkcji i merytoryka są kluczowe dla pozyskania lojalności odbiorcy. Słuchacze mają pod tym kątem daleko większe wymagania niż odbiorcy treści na YouTube i podobnych serwisach wideo.

Rich Snippets
Content marketing: co powinieneś wiedzieć zanim nagrasz pierwszy podcast
Tytuł artykułu
Content marketing: co powinieneś wiedzieć zanim nagrasz pierwszy podcast
Opis
Od kilku lat dynamicznie rozwija się rynek podcastów, czyli internetowych audycji audio. Okazuje się, że jest to jedna z wygodniejszych form konsumpcji treści, która znacznie zyskała na popularności w czasie pandemii. Większość twórców udostępnia swoje podcasty na popularnych platformach streamingowych, co sprawia, że treści te są dostępne praktycznie dla wszystkich.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.