Polskie gazety w Wielkiej Brytanii

15 marca, 2021
Posted in Marketing
15 marca, 2021 Anna Godek-Biniasz

Polskie gazety w Wielkiej Brytanii

Polacy mieszkający na Wyspach chętnie sięgają po polskojęzyczne media drukowane. Można dowiedzieć się z nich o bieżących wydarzeniach z UK w swoim ojczystym języku. Co więcej, w takiej prasie prezentowane są przede wszystkim informacje dotyczące mieszkańców Wielkiej Brytanii pochodzenia polskiego. Możemy być zatem na bieżąco choćby z wszelkimi wydarzeniami kulturalno-rozrywkowymi dla Polaków, a także czerpać wiedzę z różnorodnych poradników dla emigrantów. Na jakie polskojęzyczne media drukowane w Wielkiej Brytanii szczególnie warto zwrócić uwagę?

Pomimo łatwego dostępu do internetu, a zatem również do mediów online, wielu Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii stale preferuje drukowane źródła informacji. Media drukowane po prostu czyta się nieco inaczej, mogąc czerpać z lektury dodatkową satysfakcję. Ponadto wobec prasy mamy z reguły większe zaufanie niż względem informacji udostępnianych w sieci. Szczególnie cenimy te gazety i czasopisma, które najdłużej utrzymują się na rynku, prezentując stały poziom swoich publikacji.

Polish Express 

W 2003 roku wydawnictwo Zetha Ltd. przystąpiło w Londynie do wydawania tygodnika polonijnego o nazwie Polish Express. Co ważne dla tej gazety, jej twórcy to autentyczni polscy emigranci na Wyspach. Stąd też określone przeznaczenie Polish Express – nie tylko informowanie o bieżących wydarzeniach z Wielkiej Brytanii, ale także tworzenie przydatnych poradników, organizacja targów pracy i wielu innych eventów.

Od 2005 roku kolejne wydania Polish Express ukazują się co poniedziałek na terenie całej Wielkiej Brytanii. Średni nakład wynosi około 75 tysięcy egzemplarzy. Dzięki temu dostęp do gazety mogą mieć także ci Polacy, którzy zamieszkują mniejsze miejscowości na Wyspach. Ilona Korzeniowska, aktualna redaktor naczelna tygodnika, sprawuje nadzór nad jakością publikowanych treści.

Polish Express występuje także w postaci nowoczesnego, rozbudowanego serwisu informacyjnego online. W sieci również znajdziemy wiele wartościowych materiałów z różnych dziedzin życia. Strona jest dostępna w dwóch wersjach językowych: polskiej i angielskiej.

Goniec Polski

Popularny miesięcznik dla Polaków mieszkających w Wielkiej Brytanii to bezpłatny Goniec Polski. Czasopismo ukazuje się na Wyspach od 2002 roku. Najwięcej lokalizacji, w których możemy nabyć Goniec Polski znajduje się w stolicy Wielkiej Brytanii. Gazetę chętnie dystrybuują także różnego rodzaju ośrodki polonijne. W sumie miesięcznik osiąga nakład około 40 tysięcy darmowych egzemplarzy.

Oprócz wartości informacyjnej Goniec Polski ma także dodatkową misję, która polega na odwracaniu negatywnych stereotypów na temat Polaków, a także tłumaczeniu różnic kulturowych pomiędzy mieszkańcami UK. Niekiedy materiały publikowane w Gońcu zyskują miano kontrowersyjnych. Zwykle dotyczą jednak prezentacji figur Polaków, którzy na różny sposób znaleźli swoje miejsce w Wielkiej Brytanii. Podobnie jak Polish Express, także Goniec Polski prowadzi swój serwis informacyjny online.

Cooltura

Od 2004 roku w Londynie i w sąsiadujących z nim miastach ukazuje się polski tygodnik Cooltura. Czasopismo relacjonuje najnowsze wydarzenia zarówno w Wielkiej Brytanii, jak i w Polsce, korzystając z własnych materiałów redakcyjnych. Na jego łamach znajdziemy także materiały publicystyczne, rozrywkowe oraz rozbudowany dział ogłoszeń.

Istotna, dodatkowa forma działalności Cooltury to organizacja wielu imprez i wydarzeń polonijnych, które odbywają się głównie w Londynie. Na swoim koncie tygodnik ma przede wszystkim organizację koncertów polskich gwiazd, m.in. Maanamu, Bajmu, Myslovitz czy Iry. W sieci dostępny jest portal informacyjny Cooltura24.co.uk, do którego przeniesiono część działów tematycznych uprzednio publikowanych w drukowanym tygodniku.

Anonse

Bezpłatny dwutygodnik Anonse zaczął być wydawany w Wielkiej Brytanii od 2012 roku. Ukazuje się co drugi piątek i zawiera wielotematyczne ogłoszenia kierowane do Polaków mieszkających na Wyspach. Najwięcej treści zajmują tzw. ogłoszenia drobne, które podzielono na aż 16 różnych kategorii tematycznych. Anonse są uważane za jedną z najskuteczniejszych form reklamy działalności, których usługi są skierowane do Polonii w UK.

Zobacz także: Monetyzacja kanału na platformie YouTube, czyli jak zarabiać na swoich filmach?

Nakład Anonsów wynosi 40 tysięcy egzemplarzy. Dwutygodnik jest dystrybuowany do ponad 700 różnych lokalizacji na Wyspach. Oprócz ogłoszeń zawiera program telewizyjny, najważniejsze wiadomości, a także sekcję rozrywkową. Anonse znajdziemy również online, gdzie prezentowane są zarówno ogłoszenia, jak i serwis informacyjny.

Ostatni numer Anonsów / Polish Advertiser ukazał się w lipcu 2020 roku.

Dziennik Polski

W tym zestawieniu Dziennik Polski jest absolutnie wyjątkowy. Wszystko za sprawą jego wieloletniej historii, bowiem pierwszy numer dziennika wydano w Wielkiej Brytanii już w 1940 roku. Wówczas pismo stanowiło oficjalny organ polskiego rządu, prezentując jego stanowiska, oświadczenia, wystąpienia oraz komunikaty. Dziś Dziennik Polski promuje różne inicjatywy Polonii na Wyspach, często będąc patronem medialnym imprez dla Polaków w Wielkiej Brytanii. Powstał również dodatek do gazety, Finanse i nieruchomości, który co dwa tygodnie prezentuje najświeższe informacje oraz porady z obu rynków.

Aktualnie Dziennik Polski ma kilka tysięcy prenumeratorów i około 2,5 tysiąca punktów dystrybucyjnych w całej Wielkiej Brytanii. W sieci dostępny jest również portal informacyjny Tydzień Polski, poprzez który mamy bezpłatny dostęp do różnych artykułów oraz informacji o dzienniku. Poprzez Tydzien.co.uk możemy też dokonać prenumeraty Dziennika Polskiego.

Szukasz brokera medialnego lub możliwości negocjacji cen w polskich mediach w Wielkiej Brytanii?

Skontaktuj się z nami

Rich Snippets
Polskie gazety w Wielkiej Brytanii
Tytuł artykułu
Polskie gazety w Wielkiej Brytanii
Opis
Polacy mieszkający na Wyspach chętnie sięgają po polskojęzyczne media drukowane. Można dowiedzieć się z nich o bieżących wydarzeniach z UK w swoim ojczystym języku. Co więcej, w takiej prasie prezentowane są przede wszystkim informacje dotyczące mieszkańców Wielkiej Brytanii pochodzenia polskiego.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.