Zarabianie na YouTube to jedna z motywacji, którymi kierują się twórcy publikujący treści na tym portalu. Jest wiele sposobów na monetyzowanie kanału YT i marki osobistej jego twórcy. W każdy przypadku podstawą sukcesu jest publikowanie jakościowego angażującego kontentu i budowanie społeczności odbiorców zainteresowanych poruszaną tematyką. Jak postępować, aby algorytm YT umieszczał reklamy na naszych filmach i wokół nich jak najczęściej?
Zaczynamy od treści
Przede wszystkim trzeba zadbać o to, by publikowane treści były interesujące dla grupy docelowej. Oprócz tego muszą być zgodne z wytycznymi serwisu na temat tworzenia filmów odpowiednich do wyświetlania reklam. Algorytm YouTube publikuje reklamy w tych filmach, które chętnie ogląda i poleca społeczność skoncentrowana wokół twórcy. Jeżeli subskrybenci oglądają opublikowane video i dzielą się nim ze swoją społecznością, to jest spora szansa, że film zaangażuje wielu użytkowników. Dla algorytmu YouTube to sygnał, że to właśnie w tym filmie warto wyświetlić dopasowane reklamy. Dotarcie do szerokiego grona użytkowników wymaga nieco więcej niż tylko publikacji ciekawego wideo. Dobry kontent to podstawa, ale żeby został zauważony, trzeba wspierać go innymi działaniami.
Dlaczego w niektórych filmach nie wyświetlają się reklamy?
Okazuje się, że oprócz jakości treści bardzo ważne są też aspekty techniczne związane z zarządzaniem całym kanałem i publikacją filmów. Co więcej, możliwość skorzystania z określonych form reklamowych jest uzależniona od długości wideo. Poza tym twórcy z dużą liczbą aktywnych subskrybentów mają możliwość monetyzowania swoich treści na więcej sposobów niż kanały niszowe lub nowe, wokół których dopiero buduje się społeczność obserwatorów.
Wielu początkujących twórców ma problem z monetyzacją swojego kanału na YouTube. Problemy te mogą wynikać z braku doświadczenia w zakresie współpracy z serwisem. Inną przyczyną może być kontent niedostosowany do potrzeb grupy docelowej lub niewłaściwe zarządzanie całym kanałem, albo miks wszystkich wymienionych powyżej czynników. Przyjrzyjmy się najczęściej identyfikowanym problemom z monetyzacją kanału.
- Brak doświadczenia we współpracy z serwisem YouTube
Przede wszystkim każdy twórca powinien być świadomy tego, że możliwość uzyskania przychodów z reklam jest zarezerwowana dla aktywnych youtuberów, którzy osiągnęli pewien próg subskrypcji i czasu wyświetlania opublikowanych filmów. Serwis umożliwia taką opcję, gdy kanał spełnia równocześnie dwa podstawowe warunki, tj. uzyskał:
- nie mniej niż 1000 subskrybentów,
- nie mniej niż 4000 godzin wyświetlania filmów w ciągu ostatnich 12 miesięcy.
Zobacz także: Content marketing – co powinieneś wiedzieć zanim nagrasz pierwszy podcast
Trzeba pamiętać także o tym, że filmy opublikowane na kanale muszą być zgodne z wytycznymi YouTube na temat tworzenia filmów odpowiednich do wyświetlania reklam. Twórcy mogą weryfikować swoje filmy we własnym zakresie – wystarczy oświadczenie w postaci odpowiedniego oznaczenia opublikowanej produkcji. Jednak może zdarzyć się, że system uzna film za niezgodny z wytycznymi i cofnie kwalifikację, którą nadał mu twórca. Powoduje to brak możliwości wyświetlania w nim reklam. Twórca jest o takim fakcie informowany i może się od tej decyzji odwołać. Warto mieć świadomość, że system nie jest nieomylny, oraz że spory wpływ na trafność systemowej weryfikacji ma właściwe zarządzanie publikacją.
- Niewłaściwe zarządzanie publikacją pod kątem SEO
Może zdarzyć się, że nawet film, który spełnia ogólne wytyczne YouTube na temat filmów odpowiednich do wyświetlania reklam, zostanie zweryfikowany negatywnie przez system. Problem może wynikać m.in. z niedostosowania publikacji do algorytmu wyszukiwania. W takim przypadku konieczne jest odwołanie się i złożenie prośby o manualną weryfikację opublikowanego materiału.
Okazuje się, że powodem negatywnej oceny mogą być błędy lub niedociągnięcia formalne, które powodują, że algorytm ma problem z rozpoznaniem i weryfikacją filmu. Warto wiedzieć, że w trakcie weryfikacji manualnej oceniane są wszystkie metadane filmu, na których podstawie algorytm wyszukiwania wyświetla propozycje filmów użytkownikom, którzy szukają treści w Sieci.
- Zbyt niska jakość treści i produkcji
Dobrze jest być świadomym, jak na odbiór filmów wpływa ich jakość. Nie powinien dziwić fakt, że użytkownicy oczekują publikacji w jakości, która pozwoli na bezproblemowe oglądanie i zrozumienie przekazu. Twórcy muszą zadbać o akceptowalną jakość audio i wideo tak, aby konsumpcja treści nie sprawiała żadnych problemów.
Należy pamiętać także o jakości samej treści – to musi być ciekawe. Dlatego warto zadbać o dobre przygotowanie do relacji czy recenzji, scenariusz i spójny plan publikacji serii nawiązujących do siebie odcinków. Seria z reguły angażuje subskrybentów i społeczność lepiej niż publikowanie materiałów niespójnych tematycznie.
Zbyt niska jakość powoduje, że użytkownicy zniechęcają się i nie oglądają filmu do końca. Produkcje słabej jakości rzadko są udostępniane innym i zazwyczaj nie generują nowych subskrypcji, co powoduje, że algorytm pomija je w kolejce do wyświetlenia reklam.
Jak zwiększyć szansę na monetyzację filmów na YT?
Prowadząc kanał youtubowy, warto zastanowić się nad tym, w jaki sposób optymalizować swój profil, aby generował przychody. Pierwszym krokiem jest zawsze dobry pomysł, który trafi w oczekiwania i zrealizuje potrzeby grupy docelowej. Co ważne, już na tym etapie warto pomyśleć o reklamodawcach i o tym, co zrobić, aby nasze filmy były atrakcyjne z punktu widzenia lokowania w nich ich przekazu. Nie zaszkodzi przyjrzeć się statystykom. Warto sprawdzić, która branża wydaje najwięcej na reklamę w serwisie i w jakich filmach lokuje swoje spoty.
Zobacz także: Co to jest Social Selling i jak sprzedawać na LinkedIn?
Wiedza na temat wydatków na reklamę na YT może okazać się pomocną wskazówką na etapie budowania strategii kontentowej, a nawet wcześniej w trakcie wyboru tematyki przewodniej kanału. Osoby uruchamiające kolejne audycje na portalu dobrze wiedzą, że optymalizacja pod kątem monetyzacji kanału na YT wymaga prowadzenia szeregu spójnych działań i dobrze jest wprowadzić odpowiednią strategię jak najwcześniej, a najlepiej wdrażać ją od samego początku. Takie rozwiązanie gwarantuje przyrost subskrypcji i czasu wyświetlania filmów, co pozwala na możliwie szybkie wdrażanie kolejnych form monetyzacji.
Jak działa algorytm systemu rekomendacji filmów na YouTube?
Podczas prac nad strategią monetyzacji kanału YT trzeba uwzględnić działanie mechanizmu rekomendacji filmów na portalu. System ten realizuje podstawowe cele YouTube, do których należy:
- ułatwienie użytkownikom znalezienia interesujących ich treści,
- zaangażowanie użytkowników tak, chętnie oglądali kolejne filmy.
W tym celu algorytm analizuje zarówno treść, jak i generowane przez nią zaangażowanie użytkowników.
Co sprawdza algorytm analizy treści na YT?
Analiza treści filmu jest oparta o treść i jego metadane, których zadaniem jest ułatwienie sklasyfikowania każdego filmu. To na podstawie kombinacji tych czynników filmy uzyskują ranking w wynikach wyszukiwania i rekomendację, jako potencjalnie interesujące dla użytkownika. Co ważne, twórca ma wpływ na jakość tych komponentów. System rekomendacji analizuje m.in.:
- treść filmu,
- miniaturę filmu,
- tytuł,
- opis,
- tagi,
- kontekst filmu.
Metadane publikacji, czyli miniatura, tytuł, opis i tagi to bardzo ważne elementy, które warto analizować pod kątem wyników wyszukiwania i odpowiednio optymalizować. Dobry ranking zwiększa zasięg filmu, co pozwala generować zaangażowanie nowych użytkowników.
Jak system rekomendacji ocenia zaangażowanie widzów?
Oprócz treści system rekomendacji analizuje też zaangażowanie, jakie generuje dana produkcja. To właśnie ten parametr jest zdecydowanie najistotniejszy z punktu widzenia zainteresowania reklamodawców i algorytmu lokowania reklam. Na tej podstawie system ustala częstotliwość wyświetlania reklam.
Zaangażowanie widzów i społeczności jest określane na podstawie:
- ogólnej liczby wyświetleń,
- czasu oglądania,
- części filmu (w procentach), którą ogląda najwięcej widzów,
- ilości polubień „podoba mi się”,
- ilości oznaczeń „nie podoba mi się”,
- komentarzy i opinii widzów.
Nie dziwi fakt, że filmy, które skutecznie angażują użytkowników i społeczność są najbardziej interesujące z punktu widzenia mechanizmu lokowania reklam. Kluczem do uzyskania wysokiego współczynnika zaangażowania jest tworzenie interesujących jakościowych treści, które użytkownicy oglądają pomimo przerw reklamowych. Warto mieć na uwadze, że optymalizacja metadanych i właściwe oznaczenie kontekstu publikacji ułatwia lokowanie reklam dopasowanych do zainteresowań widzów. Dzięki temu przerwy reklamowe są mniej uciążliwe, a nawet mogą stać się źródłem ciekawych informacji.
Co robić, aby algorytm YT promował filmy i lokował w nich reklamy?
Algorytm wyszukiwania YouTube nadaje filmom ranking głównie na podstawie metadanych (tytuł, opis, słowa kluczowe) i zaangażowania (polubienia, komentarze, czas wyświetlania). To dzięki tym danym użytkownicy szukający treści w Sieci mogą natrafić na twoje wideo.
Natomiast system rekomendacji koncentruje się na proponowaniu użytkownikom filmów, które mogliby jeszcze chcieć obejrzeć. Jego celem jest zatrzymanie użytkownika w serwisie. Na ranking rekomendacji wpływa wynik analizy zaangażowania, jakie generuje dane wideo oraz dopasowanie treści filmu do profilu widza i historii jego wyników wyszukiwania.
Zobacz także: Personal branding – marka osobista to często najmocniejszy element marki firmy
Mając to na uwadze, warto podjąć spójne działania, które mają na celu podniesienie atrakcyjności publikowanych filmów i kanału YT. Ważniejsze obszary takich działań to m.in.:
- optymalizacja metadanych każdego wideo,
- optymalizacja strony głównej kanału,
- opracowanie harmonogramu częstych i regularnych publikacji,
- optymalizacja treści/scenariusza filmów pod kątem angażowania widzów w trakcie jego trwania – stosowanie zwrotów typu call to action np. „zostań z nami, za chwile pokarzemy jak…” czy „obejrzyj nasz kolejny film, w którym…”,
- promocja i rekomendowanie własnych produkcji za pomocą kart i playlist lokowanych we własnych filmach,
- interakcja ze społecznością widzów i subskrybentów (odpowiedzi na komentarze, inicjowanie konwersacji itp.),
- konwersja wyświetleń na subskrypcje.
Podsumowując, to czy reklamy będą wyświetlane w filmach na naszym kanale i w jakiej częstotliwości zależy od wielu czynników. Spójna strategia kontentowa, odpowiednie zarządzanie kanałem i optymalizacja treści pod kątem wyników wyszukiwania znacznie zwiększają prawdopodobieństwo częstej emisji spotów reklamowych. Jednym z lepszych sposobów na skuteczną strategię monetyzacji kanału YT jest współpraca z doświadczonym partnerem, który jest w stanie wesprzeć twórcę wiedzą i doświadczeniem w zakresie tworzenia skutecznych scenariuszy, produkcji filmów, planowania strategii kontentowej dla kanału, układania harmonogramu publikacji i promocji oraz optymalizacji treści pod kątem wyników wyszukiwania.