7 ciekawych narzędzi w employer brandingu

5 września, 2019 Anna Godek-Biniasz

7 ciekawych narzędzi w employer brandingu

Pojęcie employer branding wiąże się z prowadzeniem przez firmę wewnętrznych działań zwróconych w stronę pracownika oraz działań zewnętrznych. Do prowadzenia obu można wykorzystać szereg odpowiednich narzędzi, które dostępne są obecnie na rynku.

Współczesny rynek pracy wygląda zupełnie inaczej niż jeszcze kilka lat temu kiedy to pracownik starał się zainteresować sobą potencjalnego pracodawcę. Odpływ specjalistów z Polski sprawił, że na naszym rynku pracy zrobiło się dla nich dużo miejsca więc sytuacja nieco się odwróciła. Często zdarza się, że obecnie to firmy zabiegają o pracowników.

Dlatego nowoczesne podejście do biznesu wymaga prowadzenia działań marketingowych w rekrutacji, a także śledzenia opinii pracowników o firmie. To oni przecież sprawiają, że jest ona atrakcyjna dla potencjalnych kandydatów. Jak budować strategię marketingu w rekrutacji i jakich konkretnie narzędzi do tego używać? Oto lista najbardziej podstawowych i najbardziej przydatnych.

Google Alerts

Zaczynamy od giganta. Narzędzie to pozwala monitorować informacje jakie pojawią się w sieci na temat naszej firmy. Na forach, w komentarzach czy innych stronach www. Google alerts umożliwia przeszukiwanie sieci według interesujących nas fraz, np. „firmia x opinie praca” lub „firma x zarobki”, itd. Wszystkie informacje zbierane są automatycznie i przesyłane na adres email. Dodatkowo narzędzie to umożliwia monitorowanie działań rekrutacyjnych prowadzonych przez zewnętrzne firmy oraz pozwala na zgromadzenie danych o konkurencji.

BambooHr

Jest to jedna z wielu aplikacji typu ATS (ang. applicant tracking system) czy system śledzenia aplikacji. Systemy takie to jedne z najbardziej powszechnych narzędzi employer brangingu i stosowane są w mniejszym lub większym stopniu przez większość średnich i dużych firm. BambooHr umożliwia sprawne zarządzanie zgłoszeniami oraz co najważniejsze pozwala na szybkie porównanie kandydatów.

Workable

Narzędzie służące do komunikacji i zarządzania całym procesem rekrutacji. Począwszy od publikowania ogłoszeń o pracy stronach do ustalania dat kolejnych rozmów z ewentualnymi kandydatami do pracy. Dzięki takim narzędziom employer branding jest znacznie łatwiejszy, bo praktycznie cały proces rekrutacji jest zautomatyzowany.

Virgin Pulse

Angielskie pojęcie well-being można tłumaczyć jako dobrostan lub po prostu dobre samopoczucie. W employer brandingu to dość ważny element choć niestety w wielu polskich firmach jest on pomijany. Dobre samopoczucie pracownika oznacza jego lepsze wyniki i bardziej efektywniejszą pracę. To narzędzie pozwala na monitorowanie stanu zdrowia pracowników przez specjalne urządzenie. Daje ono możliwość promowania wśród pracowników zdrowego trybu życia, odpowiedniego odżywiania się, itd.

Pepperto

Narzędzie employer marketingu, które służy do obsługi systemu poleceń pracowników. Sprawnie działający i atrakcyjny system, w którym pracownicy sami polecają odpowiednich kandydatów pozwala zaoszczędzić czas i pieniądze. Oprogramowanie jest proste w obsłudze i pozwala ocenić jak sprawdzają się poleceni pracownicy. Narzędzie to łączy ze sobą system zachęt finansowych i niefinansowych i jest zintegrowane z systemem ATS oraz z mediami społecznościowymi.

Paradox Olivia

Jest to narzędzie wykorzystywane do employer brandingu, które działa w oparciu o algorytmy. Wirtualny asystent automatycznie poszukuje i sprawdza kandydata. Następnie rekomenduje go, a nawet umówi na rozmowę i prowadzi dalszą komunikację. Jest to jedno z najbardziej nowoczesnych narzędzi wykorzystywanych w rekrutacji.

Employer Brand Index

Jest to idealne narzędzie employer marketingu. Pozwala na kompleksową ocenę tego co o naszej firmie sądzą kandydaci oraz osoby, które zakończyły w niej pracę. Aby dokonać szczegółowej oceny analizuje się rozmowy, komentarz na stronach i forach internetowych. Ponadto analizie podlegają polubienia i reakcje. Wszystko po to, aby dowiedzieć się jaką reputację ma nasza firma wśród kandydatów.

Rich Snippets
7 ciekawych narzędzi w employer brandingu
Tytuł artykułu
7 ciekawych narzędzi w employer brandingu
Opis
Pojęcie employer branding wiąże się z prowadzeniem przez firmę wewnętrznych działań zwróconych w stronę pracownika oraz działań zewnętrznych.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.