Czym się zajmuje agencja marketingowa i jakie usługi świadczy?

26 lutego, 2019 Anna Godek-Biniasz

Czym się zajmuje agencja marketingowa i jakie usługi świadczy?

Marketing stanowi niezwykle istotną, integralną część dążenia do sukcesu w biznesie. Odpowiednio przygotowana i wdrożona strategia marketingowa umożliwia zwiększenie sprzedaży, budowanie rozpoznawalności marki oraz zwiększenie zaangażowania klientów. Właściciele firm, którzy dojrzewają do decyzji, że bez inwestycji w marketing nie rozwiną swoich firm stają przed wyborem agencji marketingowej. W naszym kraju na tym polu istnieje ogromna konkurencja. Jak zatem wybrać?

Agencja agencji nie równa – rodzaje agencji marketingowych

Dzisiaj branża marketingowa rozwija się bardzo intensywnie. Na rynku pojawią się nowe agencje marketingowe. Właściciel firmy, poszukujący agencji może łatwo zagubić się wśród wielu możliwości. Postaram się uporządkować rodzaje agencji marketingowych, aby ułatwić wybór.

  • Agencja reklamowa – Specjalizuje się w kreowaniu kampanii reklamowych oraz tworzeniu wszelkiego rodzaju materiałów graficznych (bilbordy, banery reklamowe, plakaty, ulotki).
  • Agencja PR-owa – Zajmuje się wizerunkiem firmy w mediach. Agencje PR-owe posiadają szerokie kontakty z dziennikarzami, rozpoczynając od mediów lokalnych, przez branżowe, po ogólnokrajowe.
  • Agencje interaktywne – Agencje prowadzące działania reklamowe w Internacie. Agencje interaktywne specjalizują się m.in w tworzeniu stron internetowych, aplikacji, tworzeniu kampanii.
  • Agencje Social Media – Ich specjalizacją są profile społecznościowe, które wykorzystują w celu promocji marki, produktów i usług.
  • Agencje SEO/SEM – Specjalizują się w promocji firmy w wyszukiwarce Google (SEO) oraz całej sieci reklamowej Google (Google Ads).
  • Agencje eventowe – Zajmują się planowaniem oraz organizacją wszelkiego rodzaju wydarzeń, imprez, akcji promocyjny, CSR-owych, wewnątrz firmowych.
  • Agencje doradcze – Skupiają się na analityce i strategii. Analizują wyniki firm i na tej podstawie wprowadzają udoskonalenia w prowadzonych działaniach w celu osiągania lepszych efektów.
  • Agencje mix – Coraz częstszy model agencji, który łączy dwie lub więcej powyższych modeli. Agencje nawiązują również między sobą współpracę, dzięki której mogą oferować kompleksowe usługi – pod zlecając część zadań innym podmiotom. Klient jednak nawiązuje współpracę wyłącznie z jedną agencją i to ona jest odpowiedzialna za koordynowanie prac.

Jak wybrać agencję marketingową?

Nie da się ukryć, że w dzisiejszych czasach rola agencji reklamowych w biznesie jest nieoceniona. Bez odpowiedniej reklamy nie możemy mówić o istnieniu marki w świadomości klientów. Wybór skutecznej i jednocześnie zaufanej agencji świadczącej usługi marketingu internetowego nie jest jednak zadaniem prostym.

Należy rozpocząć od określenia swoich potrzeb oraz wyznaczenia celów. Tak jak wspominałam wyżej, agencje oferują różne zakresy swoich usług. Łatwiej rozpocząć poszukiwania, gdy jasno określimy, czego oczekujemy.

Gdy już ustalimy nasze priorytety możemy rozpocząć wstępny research. Nie ma nic złego w podzapytaniu znajomych, którzy prowadzą biznesy i korzystają z usług agencji. Opinie innych są niezwykle cenne. Warto przeczytać recenzje w Internecie, sprawdzić referencje umieszczane przez firmę na stronie. Dzięki temu możemy dowiedzieć się, czy agencja prowadzi firmy z naszej branży, czy ma doświadczenie. Pamiętajmy jednak, że jeśli w portfolio znajdzie się nasz bezpośredni konkurent, dobra agencja nie powinna podjąć się prowadzenia naszej firmy równolegle.

Gdy obawiasz się ryzyka i nie dysponujesz budżetem na kompleksowe działania, możesz wybrać wariant mniej kosztowny – współpracę z freelancerem. Oczywiście nie ma freelancera, który poprowadzi kompleksowo cały marketing, dlatego jeśli poczujesz się pewniej, zobaczysz, że marketing przynosi efekty, a Ty jesteś gotowy wykorzystać kolejne narzędzia, możesz przejść na współpracę z agencją.

Niezwykle istotne są też odczucia z rozmów prowadzonych z doradcami i specjalistami agencji. Zwróć uwagę czy podczas rozmów koncentrują się na Twoim problemach i przedstawiają rozwiązania dostosowane do biznesu, zamiast mówić ogólnikowo o metodach „dla wszystkich”. Dowiedź się w jaki sposób, będziesz mógł oceniać wyniki pracy, czyli co będą zawierały raporty od agencji.

Pamiętaj jednak, że na sukces pracujecie z agencją wspólnie. Nie traktuj agencji jak dostawcy a jak partnera. To Ty znasz swój biznes i klienta najlepiej, Twoje informacje zwrotne są niesamowicie istotne dla specjalisty ds. marketingu, ponieważ on na co dzień nie ma kontaktu z Twoim klientem.

Rich Snippets
Czym się zajmuje agencja marketingowa i jakie usługi świadczy?
Tytuł artykułu
Czym się zajmuje agencja marketingowa i jakie usługi świadczy?
Opis
Marketing stanowi niezwykle istotną, integralną część dążenia do sukcesu w biznesie. Odpowiednio przygotowana i wdrożona strategia marketingowa umożliwia zwiększenie sprzedaży, budowanie rozpoznawalności marki oraz zwiększenie zaangażowania klientów.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.