4 obszary, w których powinieneś wykorzystać video marketing

30 lipca, 2019 Anna Godek-Biniasz

4 obszary, w których powinieneś wykorzystać video marketing

Żyjemy w epoce kultury ruchomych obrazków. Co prawda telewizja ma już swoją świetność za sobą, kino to rozrywka ograniczenie masowa, za to video w internecie ma się świetnie. Na tyle świetnie, że trudno wyobrazić sobie, by nowoczesna komunikacja marketingowa mogłaby nie zauważyć i nie wykorzystywać video. Czy małe firmy mogą skutecznie wykorzystywać video w działaniach marketingowych? Oczywiście – nie tylko mogą, ale powinny.

VIdeo marketing zapewnia atrakcyjne, wszechstronne i niezwykle dostępne narzędzie dotarcia do odbiorców. Niedawno odkryto, że video udostępniane online jest o 600% skuteczniejszym narzędziem marketingowym niż reklamy drukowane i email marketing razem. Jednak łącząc wysyłki mailingów z video może znacząco poprawić otwieralność. Samo wspomnienie słowa „video” w temacie wiadomości e-mail poprawia współczynnik otwarć (OR) nawet o 13%. Udowodniły to testy A/B, które w tym zakresie udało mi się przeprowadzić. Warto także wiedzieć, że prawie 50% wszystkich filmów jest oglądanych na urządzeniu mobilnym, głównie smartfonach. Szacuje się też, że już wkrótce ruch internetowy generowany przez video stanowić będzie 80% całego ruchu internetowego. Przy czym najbardziej atrakcyjne i angażujące treści video to te nie przekraczające 2 minut. I co najważniejsze, dobrze przygotowane video ociepla markę, przedstawia jej ludzką twarz i pokazuje ją w działaniu, niosąc przy tym duży ładunek emocjonalny. A jak wiemy: wszyscy jesteśmy racjonalni, ale tylko do momentu gdy emocje nie wezmą górę.

1. Sprzedaż i reklama

Video może stanowić doskonały sposób na przedstawienie usługi lub prezentacji produktu. Dlatego często wykorzystują je firmy z branży startupowej lub firmy wprowadzające innowacyjne rozwiązania. Są zatem świetnie znane wszystkim osobom korzystających z usług i narzędzi online. Tzw. explainer video stanowi często centralną pozycję na stronie www lub landing page. Czasem jest to film animowany, czasem nagranie praktycznego wykorzystywania i ustawiania narzędzia, bywa że są to nagrane rekomendacje klientów. Nagranie wypowiedzi prawdziwych użytkowników stanowi doskonały dowód społeczny na skuteczność i przydatność rozwiązania. Firmy z branż, które wymagają wysokiego zaufania, np. szeroko rozumianych finansów osobistych, wykorzystują video do prezentowania marki i jej pracowników jako ekspertów w danym obszarze (wywiady, wypowiedzi analityczne, komentarze) w formule zbliżonej do przekazów znanych z mediów informacyjnych.

Reklama video Safe Claims zrealizowana na potrzeby kampanii na YouTube oraz Facebook

Innym sposobem wykorzystania przekazu video są webinary (charakterystyczne dla B2B) czy tzw. life streamy (przekazy na żywo, nieco bardziej kojarzone z B2C). W trakcie spotkań online ma miejsce mniej lub bardziej sformalizowana prezentacja. Jednak większa wartość tego typu przekazów leży przede wszystkim w informacji zwrotnej, którą uzyskuje się w trakcie nadawania.Takie sesje odbywają się zarówno za pośrednictwem dedykowanych platform do tworzenia webinariów, ale też są nadawane za pośrednictwem Facebooka czy YouTube. Wykorzystywane jako elementy lejków sprzedażowych webinaria i przekaz na żywo skutecznie przybliżają klientów do decyzji zakupowych i dają możliwość poznania marki bliżej. Dla pokolenia millenialsów nie bez znaczenia są także komentarze i reakcje, których mogą udzielić, gdyż daje to poczucie realnego wpływu na markę.

Nie zapominajmy także o reklamie w formie video. Spoty reklamowe realizowane są obecnie znacznie częściej na potrzeby internetu niż telewizji. Reklama video w internecie umożliwia natychmiastową reakcję poprzez kliknięcie, odrzucenie obejrzenia czy nawet wyrażanie opinii poprzez dodanie oceny lub komentarza. Możemy ją także bardzo precyzyjnie targetować, dokładanie wiedząc, że np. zobaczą ją kobiety, w wieku 25- 55 lat, mieszkanki miejscowości powyżej 25 tys.mieszkańców, które interesują się fitness. Nie ogranicza nas także forma. Z doświadczenia wiem, że video, które na pierwszy rzut oka wyda się dość nieporadne czy amatorskie może mieć większa siłę perswazji niż dopracowany spot przygotowany według profesjonalnego briefu i scenariusza. W internecie lepiej widać to, co naturalne od tego, co jest wykreowane sztucznie.

2. Social media i content

Kto nie zna sieci YouTube przynajmniej ze słyszenia? To tam rodzą się popularność i kariery wielu współczesnych osobowości nowej fali popkultury. Youtuberzy to coraz częściej profesjonalne zespoły producenckie. Mniej popularne, ale uważane za bardziej prestiżowe Vimeo również cieszy się rosnącą popularnością. Nie jest też żadną tajemnicą, że przykładowo Facebook mając świadomość siły video od dawna stawia na tę formę przekazu, preferując filmy w swoim algorytmie. Z praktyki marketera wiem także, że reklamy video na Facebooku osiągają znacznie lepsze wyniki zarówno w zakresie klikalności, pozyskanych leadów czy w końcu jakości pozyskanych zapytań ofertowych. Dzieje się tak zapewne również dlatego, że przekaz video nie tylko bardziej przyciąga uwagę odbiorcy, ale także jest łatwiej przyswajalny i bardziej zrozumiały niż przekaz tekstowy.

Gdzie w tym jednak content? Treści mają istotne znaczenie w dzisiejszym marketingu i to o nie wiele firm opiera swoje działania marketingowe. Wartość dodana w postaci wiedzy procentuje, a video to po atrakcyjny sposób na przekazywanie wiedzy. Pracowałam zarówno dla marek o dużych ambicjach, które tworzyły swoje własne kanały i z pełnym przekonaniem wchodziły w te działania, ale także dla takich, które potrzebowały znacznie więcej czasu, by przekonać się, że nawet tworzenie video w formie pokazu slajdów w social mediach da lepszy efekt perswazyjny niż najlepszy artykuł na ten sam temat. Video udostępniane przez markę w sieciach społecznościowych może mieć różną formę np. wypowiedź do kamery, pokaz slajdów, oryginalna produkcja filmu. Niezależnie od formuły należy pamiętać o trzech rzeczach, które sprawią, że video będzie skuteczne: dawaniu odbiorcom realnej wartości lub zawarciu elementu wirusowości, co daje szansę na dzielenie się nim w sieci, dodaniu napisów oraz zachowaniu możliwie magicznych 2 minut długości. W ten sposób zwiększamy szanse na to, że video zostanie obejrzane nawet, gdy głos w telefonie będzie wyłączony, a odbiorca będzie miał jedynie krótki moment na konsumpcję internetu.

Animacja video Safe Debts przygotowana na potrzeby komunikacji w social media

3. Wizerunek i budowanie marki

Nie ulega wątpliwości, że przekaz video to najpełniejszy sposób na zaprezentowanie marki – w tym marki własnej eksperta, właściciela czy postaci bohatera marki. Możliwość oceny firmy czy marki poprzez osoby i postaci, które ją reprezentują to zawsze niewątpliwa szansa. Profesjonalnie nagrany wywiad czy wypowiedź, przeprowadzenie szkolenia czy prezentacji podnosi rozpoznawalność marki, ale również tworzy jej otoczkę. Gdy myślimy Apple, mówimy …no, właśnie. Steve Jobs nie żyje od dawna, a nadal to jego kojarzymy z firmą Apple Inc. Silny lider, który nie boi się pokazać twarzy i bezpośrednio przekazać tego, co stoi za firmą to duża wartość. Warto pamiętać przy tym, by przekaz lidera – eksperta nie był tym samym czym jest oferta firmy. Komunikacja powinna roztaczać wizję, określać wartości i kierunki, a nie przekonywać listą korzyści. Budujemy emocjami. Kiedy nagrywam wywiady z właścicielami firm, najczęstszym problemem jest to, że chcą oni mówić o ofercie i płynących z niej korzyściach, podczas gdy odbiorcy wolą słuchać ciekawych historii. Na szczęście umiejętność obrazowej narracji szybko przychodzi wraz z krótką praktyką przed kamerą.

4. Employer branding i rekrutacja

Rynek pracownika sprawia, że pracodawcy walczą o najlepsze talenty dostępne na rynku. Prezentowanie firmy poprzez film to jedno z najdynamiczniej rozwijających się trendów na rynku. Dzięki video lepiej niż przez ogłoszenie jesteśmy w stanie przekazać wartości i kulturę organizacji oraz zachęcić kandydatów do aplikowania. Przede wszystkim już praca nad firmowym video mocno angażuje zespół, sprawia, że czują się częścią firmy i są dumni z przynależności do organizacji. To pracownicy są najlepszymi rzecznikami firmy. Video w employer brandingu i rekrutacji pełni tę samą rolę, co wszędzie indziej – po prostu sprzedaje.

Video marketing: jak, z kim i za ile?

Wiedzę na temat video marketingu najlepiej czerpać … oglądając video różnych marek obecnych w sieci. Najważniejszy jak zwykle będzie pomysł, a później dopiero realizacja. Video można realizować w każdym budżecie. Od amatorskiego nagrania z telefonu za przysłowiowe “zero, użycie narzędzi do video w internecie do zmontowania slide show realizowane przez własnego marketera, po profesjonalną realizację i montaż studyjny w budżetach od kilkuset po nawet kilkadziesiąt tysięcy złotych przygotowaną przez agencję lub studio producenckie. To oczekiwania kreują budżety. Ważne, by video marketing był traktowany jako element działań, a każda pojedyncza produkcja posiadała jasno sprecyzowane miejsce w planie promocji czy lejku marketingowym.

Video jest mierzalne, co bardzo ułatwia właściwe ocenianie jego skuteczności, jednak jak wszystkie narzędzia marketingu internetowego wymaga wpisania go w szerszy plan. Tak uzyskamy pożądane efekty.

Rich Snippets
4 obszary, w których powinieneś wykorzystać video marketing
Tytuł artykułu
4 obszary, w których powinieneś wykorzystać video marketing
Opis
Żyjemy w epoce kultury ruchomych obrazków. Co prawda telewizja ma już swoją świetność za sobą, kino to rozrywka ograniczenie masowa, za to video w internecie ma się świetnie.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.