Czym różni się content marketing od SEO?

28 maja, 2019 Anna Godek-Biniasz

Czym różni się content marketing od SEO?

SEO i content marketing niezmiennie od kilku lat stanowią dwa niezwykle ważne narzędzia marketingu internetowego. Wykorzystując ich możliwości, odpowiednio łącząc ich potencjał, masz szansę znacznie szybciej osiągnąć wyznaczone cele. Istotne jest, aby zrozumieć korzyści płynące z wykorzystania SEO i content marketingu jako składowych strategii marketingu online. Siła tkwi w różnicach.Łącząc działania z obu obszarów uzyskamy najlepsze efekty.

Czym jest SEO?

Zanim omówimy różnice pomiędzy SEO i content marketingiem, istotne jest aby zrozumieć każde z tych pojęć. SEO to skrót od Search Engine Optimization, czyli optymalizacja stron pod wymagania wyszukiwarek internetowych. W naszym kraju bezkonkurencyjnym liderem jest oczywiście Google, dlatego to właśnie na tej wyszukiwarce swoje działania koncertują firmy. Celem optymalizacji jest poprawa widoczności strony w wynikach wyszukiwania pod wybrane słowa kluczowe.

Umownie SEO dzieli się na:

  • onsite seo, czyli działania w obrębie strony (kod i struktura strony, prędkość strony, słowa kluczowe, meta tagi).
  • offsite seo, czyli działania podejmowane poza stroną, ale wpływające na jej pozycję (pozyskiwanie wartościowych linków).

Czym jest content marketing?

Content marketing, nazywany również marketingiem treści to strategia polegająca na regularnym tworzeniu i dystrybucji atrakcyjnych i wartościowych treści, odpowiadających na potrzeby naszych odbiorców.

Content marketing bardzo często kojarzony jest z tworzenie treści na potrzeby SEO, jednak jest to błędne uproszczenie tematu, ponieważ marketing treści sięga znacznie głębiej i zbliżać się może do działań public relations czy nawet w niektórych przypadkach – corporate social responsibility (CSR), o ile ma głębszy wymiar edukacyjny.

Content marketing bardzo często przybiera formę treści dystrybuowanych w internecie, a także poza nim – np. w tradycyjnej prasie, w formie drukowanych broszur etc. Na treści mogą się składać: artykuły, infografiki, webinary, video czy też każda inna forma posiadająca wartość dodaną w formie pożądanej dla grupy docelowej wiedzy z zakresu kompetencji firmy czy marki, ale także nieco luźniej z nią związanej.

Przykładowo, firma księgowa publikująca treści dotyczące porad rozliczeń podatku VAT dla eksporterów to przykład działań marketingu treści, która bezpośrednio pokazuje firmę jako eksperta i kieruje przekaz do potencjalnych klientów. Natomiast, gdy ta sama firma księgowa publikuje raport na temat nawyków urlopowych przedsiębiorców to działanie to nie pozycjonuje marki wprost jako eksperta od podatków, ale pozwala dotrzeć do szerszego grona przedsiębiorców i zapaść w pamięć.

Co różni SEO i content marketing?

Chyba najważniejszą różnicą pomiędzy SEO i content marketingiem można określić na poziomie tego jak podchodzą do komunikatu w obszarze jego zawartości. Działania SEO można określić jako bardziej techniczne, natomiast content marketing jako bardziej kreatywne. SEO musi łączyć w sobie działania tworzone pod roboty wyszukiwarek (parametry i algorytmy) i dodatkowo uwzględniając ludzi, natomiast content marketing koncentruje się przede wszystkim na człowieku, choć stosowanie i pamiętanie o zasadach pozycjonowania w przypadku np. plików PDF, które można optymalizować pod kątem wyszukiwarek jest jak najbardziej pożądane.

Pewną dobrą praktyką jest zakładanie, że SEO ma skupić się na przyciągnięciu wartościowego ruchu na stronę internetową, podczas gdy zadaniem kontentu jest utrzymaniu tego ruchu i przekształceniu potencjalnego klienta w klienta kupującego. Content jest istotnym elementem lejka marketingowego. Oferowanie kolejnych wartościowych treści ma zbliżyć do decyzji zakupowej.

Content marketing wykorzystywany jest również do budowania pozytywnego wizerunku marki przez eksperckie publikacje na blogach firmowych, portalach społecznościowych, ale również w mediach (public relations, online PR, działania CSR w obszarze edukacji).

Czy SEO i content marketing mogą działać razem?

Umiejętne łączenie SEO i content marketingu często daje znaczącą przewagę nad konkurencją.

Jeszcze kilka lat temu bardzo obce dla siebie światy dzisiaj stały się sobie niezwykle bliskie. Obecnie jeśli chcemy stworzyć kompleksową strategię marketingową online potrzebujemy zarówno SEO, jak i content marketingu. Zwiększenie ruchu na stronie, budowanie autorytetu marki i wzrost konwersji to bowiem wspólne cele obu rozwiązań. Specjalista ds. treści powinien nie tylko znać zasady i podstawowe narzędzia SEO, ale także praktycznie wdrażać odpowiednie opisy na stronie www i we wszystkich zamieszczanych plikach, a także świadomie rozmawiać z mediami o zamieszczaniu linków. Także dobór mediów, w którym publikujemy ma przecież znaczenie.

Inwestycja wyłącznie w techniczne SEO sprawi, że ściągniemy ruch na stronę. Jednak zastanówmy się co z tym ruchem stanie się dalej? W przypadku, gdy zamieszczone na stronie treści nie będą wystarczająco ciekawe, znaczny odsetek opuści stronę szybciej niż ją odnalazło i nigdy nie stanie się klientem. Znane są także przypadki kupowania sztucznego ruchu, by nieświadomy klient otrzymywał satysfakcjonujący wynik wejść (ilość). Brak odpowiedniej analizy jakościowej (źródło ruchu, współczynnik odrzuceń, konwersja na cele zakupowe lub inne) utrzymywał klientów latami, że firma pozycjonująca wykonuje dobrą robotę popartą wejściami na stronę.

Z kolei brak optymalizacji SEO działa także w drugą stronę. Copywriter może napisać najlepszy artykuł, tekst blogowy czy stworzyć świetną sprzedażową ofertę, ale nie zostanie ona zupełnie zindeksowana przez roboty i w zasadzie zginie w sieci. SEO to doskonały sposób na dystrybucję treści w wyszukiwarce Google, a na pozyskiwanie klientów nie tylko ofensywnymi działaniami działań płatnymi (np. AdWords) daje znacznie lepszą jakość zapytań ofertowych.

Content marketing i SEO w sprzedaży

Content marketing i SEO są istotnymi elementami budowania lejka sprzedażowego. Chociaż mogą, to nie są jedynymi składowymi czy narzędziami do budowania drogi klienta od informacji do zakupu. Wszelkie działania płatne (PCC) bardzo pomagają uzyskać lepszy efekt dla przygotowanych treści. Content marketing działa doskonale także z reklamą internetową w social mediach, AdWordsami czy programmatic. .

Warto tworzyć wartościowe i unikalne treści, jednocześnie pamiętając o SEO, optymalizować je pod słowa kluczowe oraz dodawać element promocji płatnej, która da contentowi odpowiednie dotarcie.

Rich Snippets
Czym różni się content marketing od SEO?
Tytuł artykułu
Czym różni się content marketing od SEO?
Opis
SEO i content marketing niezmiennie od kilku lat stanowią dwa niezwykle ważne narzędzia marketingu internetowego. Wykorzystując ich możliwości, odpowiednio łącząc ich potencjał, masz szansę znacznie szybciej osiągnąć wyznaczone cele.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , , , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.