Pokolenie Millenialsów – to oni dziś pracują i… kupują

15 marca, 2019
Posted in Marketing
15 marca, 2019 Anna Godek-Biniasz

Pokolenie Millenialsów – to oni dziś pracują i… kupują

Millenialsi są roszczeniowi, zarozumiali, mają wygórowane oczekiwania – taki obraz wyłania się z wielu opinii i opracowań na temat pokolenia Y. Gdy zapytamy jednak bezpośrednio u źródła usłyszymy, że są oni młodzi i niepewni swojej kariery zawodowej, nie wiedzą czy mają szansę konkurować z bardziej doświadczonymi pracownikami. Jak jest faktycznie? Kim są Millenialsi i czego oczekują od rynku pracy?

Kim są Millenialsi?

Millenialsi, nazywani również pokoleniem Y to osoby urodzone na przełomie XX i XX wieku, między 1980-2000r. W 2018 roku ostatni Millenialsi ukończyli pełnoletność i wkroczyli w życie zawodowe, stając się najliczniejszą grupą na rynku pracy.

Stereotypowo Millenialsi są określani jako egocentryczne pokolenie, kochające nowe technologie, uparcie walczące o swoje i stawiające wysokie wymagania. W rzeczywistości młode pokolenie od starszych generacji odróżnia silna wiara w konkretne wartości oraz obawy o przyszłość zawodową. Millenialsi cenią również autentyczność, właśni dlatego niezwykle istotna jest dla nich społeczna odpowiedzialność przedsiębiorstw.

Millenialsi na rynku pracy

Millenialsi obawiają się, że nie poradzą sobie na rynku pracy w walce ze starszymi i bardziej doświadczonymi pracownikami. Świadomi ogromnej konkurencji, lękają się o swoje zarobki. Największe obawy mają Ci Millenialsi, którzy kończą szkołę lub studia, nie mają jeszcze żadnego doświadczenia -zdani na najniższe zarobki, śmieciowe umowy i walkę ze stresem.

Millenialsi z czasem stają się jednak coraz pewniejsi siebie i świadomi swojej wartości. Z roku na rok odgrywają większą rolę na rynku pracy. Zmieniają go. Millenialsi cenią sobie pracę w elastycznych godzinach lub możliwość wykonywania zadań zdalnie. Z badań wynika, że jest to trzeci z najistotniejszych dla nich czynników, decydujących o wyborze miejsca pracy. Właśnie dlatego coraz częściej jako zalety w ofertach pracy znajdujemy sformułowania: „elastyczne godziny pracy”, „możliwość pracy zdalnej”. Za ich sprawą firmy, w których jest to możliwe odchodzą od modelu pracy od godzin do godziny, a nawet rezygnują ze stacjonarnych biur zrzeszając pracowników rozproszonych po świecie.

Pokolenie Y wymaga również od pracodawców zapewnienia dodatkowych benefitów – karty multisport, prywatna opieka medyczna, śniadania w pracy, sale gier to tylko wierzchołek góry, którą zapewniają obecnie firmy, aby zatrzymać u siebie Millenialsów. To dla nich powstał trend HR „happiness at work” – szczęśliwe miejsce pracy.

Pokolenie Y nie pracuje tylko dla finansów, potrzebują czuć, że praca pozwala im się spełniać i rozwijać. Nie chcą tkwić w martwym punkcie. Potrafią porzucić nawet dobrze płatną pracę jeśli nie czują, że spełniają swoje ambicję.

Millenialsi w marketingu

Wpływ pokolenia Y bardzo silnie odczuwalny jest w branży marketingowej. Z jednej strony firmy walczą właśnie o to pokolenie jako o potencjalnych klientów, obmyślając strategię komunikacji z nowym pokoleniem. Z drugiej strony to właśnie pokolenie Y i jeszcze młodsze Z stanowi przewagę działów marketingu większości firm oraz agencji marketingowych.

Ich przewagę stanowi fakt, iż doskonale znają najnowsze narzędzia marketingowe – nie z książek a z praktyki. To właśnie oni stworzyli nowy zawód – growth hakera, czyli osoby, która wyrzuca podręczniki z teorią marketingu i stosuje to co faktycznie działa, co przetestowała w praktyce. Pokolenie X i Y jest również uznawana za bardziej kreatywne, rozumiejące, że Internet wyprzedza dzisiaj telewizję. Nowe technologie mają w małym palcu. Nie mają problemu z ciągłą nauką nowych narzędzi – marketing jest tak dynamiczną branżą, że po kilku miesiącach przerwy już mamy mnóstwo do nadrabiania.

Czy zatrudnienie Millenialsów to same pozytywy?

Nie ma rozwiązań idealnych. Zatrudnienie Millenialsów również wiąże się z pewnymi zagrożeniami. Pokolenie Y znacznie łatwiej potrafi rezygnować z pracy z dnia na dzień. Jeśli ich działania nie przynoszą oczekiwanego efektu, szukają pretekstu, aby porzucić pracę, zamiast znaleźć rozwiązanie. Nie chcą przyznać się do błędu lub pomyłki, wolą stosowanie wymówek. Kochają sukcesy i nie znoszą porażek.

Nie można jednak kierować się wyłącznie stereotypami, ponieważ w każdym pokoleniu znajdą się zarówno osoby kreatywne, pracowite i uczciwe jak i leniwe i nielojalne wobec pracodawców.

Rich Snippets
Pokolenie Millenialsów - to oni dziś pracują i... kupują
Tytuł artykułu
Pokolenie Millenialsów - to oni dziś pracują i... kupują
Opis
Millenialsi są roszczeniowi, zarozumiali, mają wygórowane oczekiwania – taki obraz wyłania się z wielu opinii i opracowań na temat pokolenia Y. Gdy zapytamy jednak bezpośrednio u źródła usłyszymy, że są oni młodzi i niepewni swojej kariery zawodowej, nie wiedzą czy mają szansę konkurować z bardziej doświadczonymi pracownikami.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.

Comment (1)

Comments are closed.