Networking – skuteczne narzędzie czy przykry obowiązek? A może social selling?

16 kwietnia, 2019 Anna Godek-Biniasz

Networking – skuteczne narzędzie czy przykry obowiązek? A może social selling?

Budowanie oraz podtrzymywanie relacji biznesowych, czyli tzw. networking stanowi niezwykle skuteczne narzędzie rozwijania biznesu. Z jednej strony pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów z drugiej pozyskać partnerów biznesowych do wspólnych projektów.

W naszym kraju popularność networkingu rośnie szczególnie wśród przedsiębiorców, będących na początku zawodowej drogi i rozpoczynających działalność. Podczas gdy Startupy uwielbiają to rozwiązanie, wśród dojrzałych przedsiębiorstw znajdziemy już nie tylko zwolenników, ale także przeciwników, dla których to strata czasu. Jak to jest w rzeczywistości?

Networking może być niesamowicie skuteczny w określonych branżach bez względu czy mówimy o początkującej firmie czy wytrawnym graczem. Podstawą jest jednak odpowiednio przygotowana strategia działań. Należy wybrać adekwatne wydarzenie, określić jasno swój cel i włączyć networking do szerszej strategii pozyskiwania klientów i sprzedaży.

Zastosowanie networkingu umożliwia nawiązywanie kontaktów, ale również pozyskiwanie informacji oraz konfrontację naszych idei i planów rozwojowych z doświadczonymi przedsiębiorcami, którzy już przebyli naszą drogę.

Sceptycy porównują networking z kolekcjonowaniem wizytówek, jest to oczywiście błędne przekonanie, osób które nie spróbowały lub nie przygotowały się odpowiednio do networkingu. A tym samymi, nie miały okazji poznać siły tego narzędzia. Networking opiera się na poznawaniu ludzi, którzy mogą pomóc w rozwoju firmy. Budowanie wartościowych relacji wymaga zaangażowania i czasu.

Pamiętaj, że im szybciej zaczniesz tym szybciej zauważysz efekty. Jeśli zastanawiasz się jak zacząć oto lista dobrych praktyk, które pomogą Ci wdrożyć strategię networkingu.

1. Poznaj swojego klienta

Stwórz personę swojego klienta, odpowiadając na pytania (kim jest, gdzie pracuje, jakie ma zainteresowania, problemy). Następnie przygotuj listę miejsc, gdzie możesz go spotkać – myśl przy tym nieszablonowo. Możesz przeprowadzić burzę mózgów w swoim zespole. Nie ograniczaj się wyłącznie do typowych spotkań networkingowych, na których spore grono chce sprzedać, a nie kupić.

2. „Wejdź na scenę”

Na wielu eventach jest możliwość prezentacji swojej działalności i oferty ze sceny w formie prezentacji. Jeśli tylko masz taką okazję – wykorzystaj ją. Odpowiednia prezentacja sprawi, że potencjalni kontrahenci sami się do Ciebie zgłoszą. Oczywiście nie wystarczy powiedzieć o firmie, musisz zaciekawić, przekonać – wykorzystać zdolności mówcy. Jeśli ich nie posiadasz, może w Twojej firmie jest osoba, która potrafi porwać tłumy i mogłaby Was reprezentować.

3. „Kuj żelazo, póki gorące”

Jeśli podczas wydarzenia uda Ci się pozyskać nowe kontakty nie wkładaj ich do przysłowiowej szuflady. Koniecznie skontaktuj się z nimi następnego dnia. Możesz zaprosić do swojej sieci kontaktów na LinkedIn lub przesłać maila. Powołaj się na spotkanie, podziękuj za rozmowę, zaproponuj zapoznanie się z Twoim nowym e-bookiem, webinarem lub innymi materiałami. W ten sposób pozyskana wizytówka ma szansę stać się leadem, przejść przez Twój lejek marketingowy i zostać klientem.

4. Daj się znaleźć, ale prywatność zostaw dla znajomych

Gdy wystąpisz na scenie podczas wydarzenia albo podczas rozmowy przedstawisz się jako ekspert w swojej branży, istnieje duża szansa, że ludzie będą starali się odnaleźć się w Internecie i sprawdzić informacje dostępne na Twój temat. Trudno, aby uznali Cię za eksperta, jeśli Twój profil jest nieaktualny lub nie można Cię nigdzie znaleźć. Uważaj również na to, co widzą inni – jeśli Twoja prywatność ma niewiele wspólnego z biznesem, warto czasem ukryć pewne treści w social mediach i zostawić dla znajomych. Zdjęcia z imprez, czy głośno komunikowane kontrowersyjne poglądy mogą czasem zaszkodzić w biznesie. Warto rozdzielić biznes i dom.

5. Wykorzystaj social selling

Social selling koncentruje się na relacji sprzedającego z kupującym. W jego zakres wchodzą takie działania jak: social stalking (zbieranie informacji o klientach), social surrounding (budowanie firmowego profilu), social communication (komunikowanie się za pomocą social media, social lead generation (pozyskiwanie leadów). W celu optymalizacji tych działań warto wykorzystać dostępne narzędzia, które zautomatyzują część działań, np. crm lub program do zarządzania profilami w social mediach. Przenoś część działań z offline to online, np. zamiast spotkania osobistego możesz umówić konferencję online. Efektywne są również gościnne udziały w webinarach innych specjalistów, które mogą zastąpić wystąpienia na scenie. Działaj!

 

Rich Snippets
Networking - skuteczne narzędzie czy przykry obowiązek? A może social selling?
Tytuł artykułu
Networking - skuteczne narzędzie czy przykry obowiązek? A może social selling?
Opis
Budowanie oraz podtrzymywanie relacji biznesowych, czyli tzw. networking stanowi niezwykle skuteczne narzędzie rozwijania biznesu. Z jednej strony pozwala dotrzeć do potencjalnych klientów z drugiej pozyskać partnerów biznesowych do wspólnych projektów.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.