Ile kosztuje wynajęcie agencji marketingowej?

19 lipca, 2019 Anna Godek-Biniasz

Ile kosztuje wynajęcie agencji marketingowej?

Trend outsourcingu od kilku lat występuje w wielu branżach i z naszych obserwacji wynika, że zadomawia się w nich na dobre. Firmy zlecają na zewnątrz wykonanie konkretnego zadania, ale także decydują się na długotrwałą realizację w określonych obszarach – od call to center, przez księgowość, dział HR poprzez prowadzenie działu marketingu.

Kiedy opłaca się zlecić prowadzenie działań marketingowych zewnętrznej agencji zamiast zatrudniać dział w firmie? Jakie koszty generuje każde z rozwiązań?

Cena w biznesie to bardzo często temat tabu. Nie łatwo zdobyć informację ile firma wydaje na poszczególne działania, koszty prowadzenia marketingu są pilnie strzeżone. Zdecydowaliśmy się jednak uchylić rąbka tajemnicy i zestawić ze sobą koszty dwóch rozwiązań – outsourcingu i wewnętrznego działu marketingu.

Wewnętrzny dział marketingu

Tworząc wewnętrzny dział marketingu, musimy dobrze przemyśleć jakie działania chcemy prowadzić. Nie ma bowiem specjalisty ds. marketingu od wszystkiego. Dobry specjalista SEO koncertuje się na działaniach w wyszukiwarce Google i nie ma czasu by zgłębiać tajniki Content Marketingu czy Social Media Marketingu w takim stopniu jak specjalista danego obszaru. Planując działania na wielu płaszczyznach musisz się zatem liczyć z zatrudnieniem więcej niż jednego specjalisty.

Zacznijmy jednak od planu minimum, a więc obieramy wyłącznie jeden kanał promocji, przedstawimy przykładowe koszty dla kilku specjalistów:

  1. Specjalista SEO zarabia średnio od 2631 zł netto do 5348 zł netto
  2. Social Media Manager zarabia średnio 3342 zł netto do 7534 zł netto
  3. Copywriter zarabia średnio 2143 zł netto do 3445 zł netto
  4. Grafik zarabia średnio od 2463 zł netto do 5 028 zł netto
  5. PR Specialist zarabia średnio od 2714 zł netto do 4505 zł netto

Oczywiście najlepsi specjaliści zarabiają znacznie więcej powyżej tej średniej, więc jeśli chcesz mieć najlepszych w swoim zespole musisz liczyć się ze wzrostem kosztów. Zarobki są również uzależnione od miasta.

Agencja marketingowa

Rozpisując koszty agencji marketingowej musimy wziąć pod uwagę różne modele współpracy.

Pierwszym prostym w obliczeniach wariantem jest model godzinowy. Średnio za pracę agencji zapłacimy w takim modelu od 50 do 250 zł netto za 1h pracy w zależności od tego jak bardzo skomplikowane zadania stawiamy przed zleceniobiorcą i jakich efektów oczekujemy od pracy jego zespołu. Koszt przy tym wariancie zazwyczaj maleje wraz ze wzrostem wykupionej przez firmę liczby godzin. Agencje mogą się różnić znacząco proponowanymi stawkami.

Kolejnym schematem jest rozliczenie za pakiety. Agencje oferują różnego rodzaju gotowe pakiety obsługi marketingowej lub tworzą dedykowany pakiet na potrzeby klientów.

Innym modelem współpracy z agencją jest płatność za konkretną usługę, np. za pozycjonowanie stron, prowadzenie profili w social mediach, wykonanie strony internetowej lub materiałów graficznych. Dla porównania przykładowe stawki:

  • prowadzenie profilu firmowego na Facebooku średnio od 500 złotych netto
  • skuteczne pozycjonowanie strony internetowej średnio od 1000 zł netto

Ostatni model, który oferuje znacznie mniej agencji to model prowizyjny, w którym zarobki agencji są uzależnione od uzyskiwanych efektów lub procentowego (zazwyczaj 10%) ujęcia z budżetu reklamowego, jeśli taki został przekazany agencji w zarządzanie.

Za i przeciw, czyli co wybrać?

Na korzyść zbudowania wewnętrznego działu marketingu przemawia oczywiście pełna kontrola nad wszystkimi prowadzonymi działaniami. Dokładnie wiesz co jest wykonywane i możesz w każdej chwili przejąć kontrolę nad działaniami Twojego zespołu. Jednak opłaca się to wyłącznie, gdy prowadzisz zaawansowane działania, masz pojęcie o marketingu lub osobę, która ten dział poprowadzi i skoordynuje.

Na korzyść agencji przemawia natomiast doświadczenie zdobywane na podstawie prowadzenia projektów dla wielu klientów. Kolejną zaletą outsourcingu jest fakt, że płacisz za wykonaną pracę. Nie martwisz się, że pracownik pójdzie na L4, czy z dnia na dzień złoży wypowiedzenie. Nie płacisz również za urlopy i dodatkowe świadczenia. Układ jest biznesowy i trwały tak długo, jak osiągane są pożądane efekty. Rezygnując z działu marketingu utrzymywanego wewnątrz firmy i wybierając firmę outsourcingową obniżamy koszt usługi, jednocześnie uzyskując wyższą jakość – dostęp do całego zespołu specjalistów oraz narzędzi.

Rich Snippets
Ile kosztuje wynajęcie agencji marketingowej?
Tytuł artykułu
Ile kosztuje wynajęcie agencji marketingowej?
Opis
Trend outsourcingu od kilku lat występuje w wielu branżach i z naszych obserwacji wynika, że zadomawia się w nich na dobre. Firmy zlecają na zewnątrz wykonanie konkretnego zadania, ale także decydują się na długotrwałą realizację w określonych obszarach – od call to center, przez księgowość, dział HR poprzez prowadzenie działu marketingu.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , , , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.