Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?

21 października, 2019 Anna Godek-Biniasz

Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?

Specjalista ds. marketingu może posiadać bardzo szerokie kompetencje, a sama nazwa stanowiska przestała dawno być precyzyjna. Coraz częściej stanowisko to jest zastępowane bardziej określonymi stanowiskami, które wynikają z pełnionych funkcji i oczekiwanych kompetencji. Tak więc spotkamy zbliżone nazwy stanowisk, takie jak: Product Manager, Doradca ds. Marketingu Online, Digital Director, Specjalista ds. Content Marketingu, SEO Copywriter, Technical SEO Specialist, Advertising Specialist czy Social Media Specialist. Pojawia się więc pytanie: jak zatrudnić właściwego specjalistę ds. marketingu lub nie przeoczyć ciekawego CV?

Zakres obowiązków każdego z wymienionych wyżej stanowisk może wypełniać pełen etat pracy. Zależy to jednak oczywiście od wielkości firmy i liczby generowanych przez nią zadań. Możemy być za to niemal pewni, że nie uda nam się znaleźć pracownika specjalizującego się w każdej dziedzinie marketingu:

Strategia – to kluczowy obszar, gdyż definiuje jakie działania podejmie firma, jak określone zostaną cele oraz droga do ich osiągnięcia. Budowanie strategii wymaga wiedzy, doświadczenia, dobrego rozumienia biznesu, analizowania i planowania oraz przede wszystkim kreatywności. Praktycznie żadna firma, poza agencjami, nie zatrudnia strategów na odrębnych stanowiskach. Często rolę strategów pełnią za to dyrektorzy i kierownicy działów marketingu lub brand manager opiekujący się marką – zazwyczaj marketerzy z dużym doświadczeniem. W praktyce zapytania o przygotowanie strategii, a często i planu marketingowego to jedne z najczęściej spływających zapytań do agencji takich jak Komu Media.

Content – osoba zajmująca się content marketingiem powinna posługiwać się nienaganną polszczyzną, dlatego często są to absolwenci studiów polonistycznych. Profesjonalny contentowiec, często określany także jako copywriter, specjalizuje się w tworzeniu różnorodnych treści, również online. Mogą one być publikowane zarówno na stronach www, jak i w mediach społecznościowych. Współpracę w tym zakresie z pewnością ułatwi samodzielność pracownika w publikowaniu treści poprzez różnorodne CMS-y (czyli systemy zarządzania treścią zaprojektowane głównie do obsługi blogów). Specjalista ds. Content Marketingu powinien także posiadać znajomość mechaniki mediów społecznościowych, a także minimum wiedzy na temat SEO (optymalizacji widoczności strony dla wyszukiwarek internetowych), dzięki czemu będzie on mógł tworzyć teksty w oparciu o popularne frazy kluczowe (słowa najczęściej wpisywane przez Internautów w wyszukiwarki internetowe).

Komunikacja – tego rodzaju specjalista ds. marketingu wchodzi niejako w rolę rzecznika firmy. Może on wypowiadać się zarówno w sieci, jak i na żywo (na przykład na targach, w których bierzemy udział), komunikując się nie tylko z klientami, ale także z partnerami biznesowymi. Wiele osób może posiadać naturalny dar mediacyjny, jednak jeszcze lepiej, gdy jest to dodatkowo poparte wysoką kulturą osobistą oraz wykształceniem wyższym w kierunku Media Relations.

Eventy – obszar obowiązków pokrewny z ogólnie pojętą komunikacją. Jednak w dużych firmach lub też takich, które często biorą udział w różnego rodzaju wydarzeniach, osoba odpowiedzialna za organizację eventów może mieć ręce pełne pracy. W tym przypadku ważniejsze są umiejętności organizacyjne, wielozadaniowość oraz terminowość.
SEO – stanowi bardziej techniczny wymiar pracy, który często wymaga myślenia analitycznego. Profesjonalny Specjalista SEO musi być na bieżąco z aktualnie najefektywniejszymi narzędziami. Wytycza strategie optymalizujące widoczność naszej strony zarówno w zakresie off-site (działania pozycjonujące prowadzone poza naszą stroną, np. link building, czyli umieszczanie odnośników do naszej witryny na innych stronach internetowych), jak i on-site (dostosowywanie budowy, treści i struktury strony do wymogów wyszukiwarek internetowych).

Social media – w tym przypadku bardziej od konkretnego wykształcenia cenione jest przede wszystkim doświadczenie, bycie na bieżąco, a także ukończenie kursów dotyczących kanałów social media. Jeśli ta sama osoba miałaby zajmować się pisaniem postów, powinna bezbłędnie posługiwać się danym językiem. Jeżeli jednak będzie ona odpowiadać wyłącznie za tworzenie i optymalizację kampanii reklamowych lub planowanie postów, nie jest to wymóg konieczny.

Performance – taka osoba odpowiadać będzie za zarządzanie naszym budżetem reklamowym, a także nadzorowanie efektów różnorodnych kampanii (np. Facebook Ads, Google Ads). Performance Media Specialist inicjuje większość działań zwiększających efektywność, np. tworzenie lejków sprzedażowych (procesów pozyskiwania najcenniejszych klientów). Zwykle nadzoruje on cały dział marketingu, często także IT. On także odpowiada za regularny kontakt z sieciami reklamowymi i wydawcami w celu negocjacji lub rozwiązywania problemów technicznych. To odpowiedzialne stanowisko, wymagające zarówno analitycznego myślenia, jak i komunikatywności.

Analiza danych – zawiera się w wyżej wymienionym stanowisku, ale w większej firmie może stanowić odrębną funkcję odciążającą. Wymagany jest tutaj umysł ścisły, skrupulatność, a także doświadczenie we wszelkich aktualnie wykorzystywanych narzędziach, np. Google Analytics, Senuto czy Google Search Console. Analityk może równie dobrze analizować wyniki kampanii reklamowych prowadzonych w Google Ads czy Facebook Ads.

Grafika – coraz rzadziej zdarza się, by pracodawca wymagał od Specjalisty ds. Marketingu przejmowania obowiązków grafika, jednak nadal można spotkać w sieci ogłoszenia, w których jest to sugerowane. Jeśli zależy nam na profesjonalnych projektach graficznych logo, www czy spójnej identyfikacji wizualnej, warto jednak postawić na samodzielnego grafika (nawet jeśli ma być to freelancer). Prawdopodobnie szybciej otrzymamy gotowe projekty, a przede wszystkim będą one znacznie wyższej jakości.

Zatrudnić czy wynająć?

Oczywiście wspaniale byłoby mieć w naszej firmie osobnego specjalistę w każdej dziedzinie marketingu. Jednak mali lub średni przedsiębiorcy zwykle nie mogą pozwolić sobie na tak dużą inwestycję. Nie ma ona też biznesowego uzasadnienia w większości przypadków.

Wybierając odpowiedniego specjalistę ds. marketingu, starajmy się szukać kogoś, kto posiada doświadczenie w kilku wymienionych wyżej obszarach, np. w contencie, social media i komunikacji. Zapewne część obowiązków będziemy musieli przejąć sami, przede wszystkim rolę stratega czy koordynatora, zarządzając budżetem reklamowym i nadzorując efekty aktualnie prowadzonych kampanii. Zadania i projekty wykraczające poza możliwości 1-osobowego działu marketingu możemy z powodzeniem delegować agencjom lub freelancerom.

Czytaj także: Ile kosztuje wynajęcie agencji marketingowej?

Alternatywnym wyjściem jest całościowy outsourcing i oddelegowanie marketingu do zewnętrznej firmy. Agencje coraz częściej oferują swoją pracę w przeliczeniu na godziny lub jako pakiety elastycznie uwzględniające aktualne potrzeby klienta. W jednym miesiącu głównie skupiając się na strategii i komunikacji, w kolejnych poprawiając wyniki SEO, w kolejnych tworząc kampanie produktowe czy usprawniające lejki marketingowe. Dużym plusem jest to, że niemal zawsze pracują na własnych narzędziach i te koszty są integralną częścią ich wynagrodzenia.

Mimo, że nie istnieje uniwersalny specjalista ds. marketingu to nadal mamy wiele możliwości, by maksymalizować swoje rynkowe szanse wykorzystując alternatywne lub mieszane rozwiązania pomiędzy zatrudnieniem, a samodzielnym prowadzeniem działań marketingowych.

Rich Snippets
Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?
Tytuł artykułu
Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?
Opis
Specjalista ds. marketingu może posiadać bardzo szerokie kompetencje, a sama nazwa stanowiska przestała dawno być precyzyjna. Coraz częściej stanowisko to jest zastępowane bardziej określonymi stanowiskami, które wynikają z pełnionych funkcji i oczekiwanych kompetencji.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.