W marketingu mówi się, że to content marketing sprzedaje. Działania mniejszych i dużych brandów wskazują, że ta zasada rzeczywiście ma swoje odzwierciedlenie w rzeczywistości, bo coraz więcej z nich inwestuje w blogi, poradnik, e-booki. Jak stworzyć poradnik, który wyróżni się na rynku i przyciągnie do Ciebie klientów?
Dlaczego właśnie content marketing?
Nie wystarczy już wezwanie „Kup teraz!”, by skusić potencjalnego odbiorcę. Musimy dać mu coś więcej, by rzeczywiście chciał skorzystać właśnie z naszej oferty. Dlatego tak popularny stał się content marketing. Pozwala on oferować użytkownikom wiedzę, podsuwa ciekawe rozwiązania, niezależnie od tego, czy kupią nasz produkt czy nie. I właśnie te merytoryczne treści mają za zadanie skłonić go do skorzystania z Twojej oferty. Content marketing pozwala budować ekspercką pozycję. A przecież wszyscy chcemy pracować z kompetentnymi specjalistami
Różne formy content marketingu
Działania content marketingowe można prowadzić na wiele sposobów. Najpopularniejszym z nich są blogi, poradniki, e-booki, newslettery, posty w social mediach. Coraz większym zainteresowaniem cieszy się także content video. Wybór rozwiązania powinien być ściśle związany ze planem działania marki i uwzględniać możliwości jej twórców.
Co to oznacza? Prowadzenie bloga czy regularne (bo tylko takie będzie skuteczne!) publikowanie wpisów w social media będzie wymagało czasu. Jeśli nie masz do tego zadania dedykowanej osoby, a sam wiesz, że, z różnych powodów, nie dasz rady tego zrobić, to wybierz inną opcję – np. jednorazowe przygotowanie poradnika.
Argument czasu ma ogromne znaczenie. Poradnik czy e-booka przygotowujesz raz, a później możesz wykorzystywać go wielokrotnie. Działania blogowe wymagają regularności i wytrwałości, by zaczęły przynosić efekty.
E-book czy video?
Jeśli zdecydujesz się na to rozwiązanie, to tak brzmi kolejne pytanie, jakie powinieneś sobie zadać. Przygotowanie obydwu form będzie wymagało nakładów pracy i finansowych. W przypadku e-booka będziesz musiał zadbać o dobre treści, stronę graficzną czy korektę. Jeśli wybierzesz video, potrzebne Ci będzie odpowiednie miejsce, sprzęt, operator, montażysta. Jeśli dotąd nie wybrałeś jeszcze formy, to weź pod uwagę trzy kwestie:
- Pierwsza i najważniejsza: co lubią Twoi odbiorcy? Zapytaj ich o to, poszukaj badań wskazujących, co lepiej sprawdza się w Twojej branży. Pamiętaj, żeby wcześniej pozbyć się swoich założeń, bo może okazać się, że klienci zwracają uwagę na coś kompletnie innego niż myślisz. Przejrzyj zapytania, jakie dotąd dostawałeś. Przeanalizuj dokładnie ich potrzeby, by móc na nie odpowiedzieć.
Osobiste preferencje. Nie wszyscy czują się dobrze przed kamerą, więc jeśli poradnik video ma zostać stworzony ogromnym nakładem sił i być nieprzekonywujący, to nie ma sensu porywać z motyką na słońce. - Sprawdź koszty. Przygotuj wyceny od podwykonawców, by wiedzieć, która z opcji pasuje do Twojego budżetu.
- Gdy masz już odpowiedzi na te pytania, czas przejść dalej.
PRZECZYTAJ TAKŻE: 4 obszary, w których powinieneś wykorzystać video marketing
Jaki temat wybrać?
Tutaj znów warto byś odwołał się do potrzeb swoich klientów. Jakich produktów szukają? Na jakie funkcje zwracają uwagę? Do czego najchętniej wykorzystują produkt? Z jakimi problemami się zgłaszają? Jakie tematy ich najbardziej interesują? Co chcieliby osiągnąć? Wybierz ten, który ich najbardziej zajmuje. Możesz skorzystać z darmowych narzędzi pozwalających badać zainteresowanie, jakim cieszą się różne tematy: Ubersuggest, Answerthepublic czy Google Trends. Przeanalizuj, czego dotyczą najczęstsze pytania Twoich klientów. Dzięki temu wybierzesz temat, który rzeczywiście ich interesuje.
Kolejnym krokiem będzie odpowiedź na pytanie, co znajdzie się w poradniku. Na początku warto dać coś klientowi, by zachęcić go do dalszego kontaktu z marką, zwłaszcza, gdy wcześniej nie miał z nią do czynienia. Podsuń mu sprytne rozwiązanie, do wprowadzenia na już. Pamiętaj tylko, że musi być skuteczne, by klient Ci zaufał. Podziel się swoja ekspercką wiedzą, którą trudno zdobyć. Pokaż fragment swojej pracy. Opowiadając, posługuj się językiem swojego klienta. Zrezygnuj z branżowego słownictwa, które nie wszyscy rozumieją. Znajdź słowa, których używają Twoi Klienci.
Strona graficzna
Zadbaj także o to, by Twój e-book był przyjemny w odbiorze. Strona wizualna powinna ułatwiać jego odbiór. Zastanów się, jaka będzie pasować do Twojego tematu – wprowadzająca spokój, elegancka, minimalistyczna, a może pobudzająca do działania? Jeśli zdecydujesz się na video, zadbaj o spokojnie, nierozpraszające tło.
Nie zostawiaj suchego tekstu. Dodaj grafiki, obrazki, wykresy, infografiki. Dzięki temu przekaz staje się mocniejszy. Wykresy świetnie obrazują liczby, wzrosty i zmiany. Infografika z kolei dobrze sprawdzi się, jako podsumowanie treści zawartych w poradniku. Możesz zlecić to grafikowi albo samemu przygotować stronę graficzną w darmowych narzędziach internetowych, np. w Canvie.
Korekta
Koniecznie ją przeprowadź. Rażący błąd może zepsuć każdy poradnik. Nie przeprowadzaj jej samodzielnie, jeśli sam tworzyłeś treści. Po prostu po kilkukrotnym przeczytaniu własnego tekstu przestajemy dostrzegać pewne rzeczy. Najlepiej skorzystać z usług profesjonalnego korektora.
Poproś także, by e-book przeczytał, a video obejrzał ktoś, kto go wcześniej nie widział i kto może zostać uznany za personę Twojego biznesu. Pomoże Ci to stwierdzić, czy stworzone treści rzeczywiście odpowiadają na jego potrzeby.
Umieszczenie poradnika w lejku marketingowym
Poradnik to ważny element lejka sprzedażowego. To może być prezentem np. za zapis do newslettera. Dzięki temu zyskujesz kontakt do osoby zainteresowanej tematem, którą później dzięki odpowiedniemu „podgrzewaniu leada” i przeprowadzeniu jej przez kolejne kroki lejka marketingowego, możesz przekształcić w klienta.
Realizacje poradnikowe KOMU MEDIA:
- Safe Claims “Kupono pierwszego domu w UK”
- Polish Express “Poradnik: Twary Brexit”
- Admiral Tax “Jak przygotować się na Brexit?”