Dobrze przygotowana strona internetowa to podstawa komunikacji marketingowej firmy

19 listopada, 2019 Anna Godek-Biniasz

Dobrze przygotowana strona internetowa to podstawa komunikacji marketingowej firmy

Czasy, w których strona internetowa pełniła dla firmy wyłącznie rolę wizytówki, już dawno odeszły w niepamięć. Dziś to zaawansowane narzędzie, które nie tylko buduje wizerunek, ale również wieńczy kampanie marketingowe i sprzedaje. Dlaczego warto zadbać o dobre przygotowanie strony www i jakie kluczowe elementy powinna zawierać strona internetowa, aby osiągać cele marketingowe i sprzedażowe?

Nie ma już chyba firmy, która nie miałaby świadomości tego, że powinna posiadać stronę internetową. Obecność marki online gwarantuje potencjalnemu klientowi najprostszy dostęp do oferty oraz danych kontaktowych. Równie istotny jest po prostu sam branding, czyli świadomość marki. Drugi aspekt wpływa zarówno na wiarygodność w oczach klientów, jak i kandydatów do pracy. Osoby poszukujące zatrudnienia coraz rzadziej polegają wyłącznie na samym ogłoszeniu. Zanim zdecydują się wysłać swoje CV, weryfikują wizerunek pracodawcy w sieci. Robi to już blisko 80% kandydatów. Nowoczesna, na bieżąco aktualizowana strona www zwykle zachęca do aplikacji.

Jak budować wartość marki poprzez stronę internetową?

Aby strona www skutecznie kreowała markę, nie powinna służyć wyłącznie prezentacji oferty. Należy zawrzeć w niej także elementy komunikacji, które pozwolą osobom odwiedzającym witrynę na utożsamienie się z wartościami firmy. Absolutna podstawa w strukturze informacji to:

  • Wartości oraz misja – zarówno klienci, jak i pracownicy poszukują pasjonatów. Klienci zyskują w ten sposób przeświadczenie o wysokiej jakości oferowanych usług. Pracownicy natomiast spodziewają się pozytywnej atmosfery i większych możliwości rozwoju.
  • Historia działalności – informacja o tym, jak długo prosperuje dana firma, może wpływać na poziom zaufania. W kalendarium możemy wskazać także kluczowe etapy dla rozwoju naszej marki.
  • Osiągnięcia – każdy certyfikat, udział w targach lub konferencjach branżowych zasługuje na wyróżnienie. Dodatkowym atutem będzie w tym przypadku relacja zdjęciowa.
  • Rekomendacje – bardzo ważny element, który zwiększa wiarygodność firmy. Możemy przykładowo udostępniać logo zadowolonych klientów. Podobnie należy wyróżniać współpracę, oczywiście za zgodą przedstawicieli marek.
  • Zespół – zaprezentujmy skład firmy, przedstawiając krótkie wizytówki poszczególnych pracowników. Najlepiej, jeśli pojawią się także zdjęcia wykonane przez profesjonalnego fotografa.
  • Praca – nawet jeśli aktualnie nie prowadzimy żadnej rekrutacji, warto przewidzieć osobną podstronę dla przyszłych kandydatów. Umieśćmy na niej osobny mail kontaktowy
  • Blog – branding i content marketing są ze sobą ściśle powiązane. W artykułach na blogu poruszajmy ciekawe tematy z naszej branży. Możemy w ten sposób na przykład odpowiadać na kwestie najczęściej nurtujące klientów.
  • Formularz kontaktowy – użytkownik znacznie chętniej skontaktuje się poprzez prosty formularz, niż z poziomu własnej skrzynki pocztowej. Równie cenna jest możliwość zadzwonienia wprost ze strony (służą temu odpowiednie wtyczki np. CallPage) czy zadania szybkiego pytania na czacie wprost ze strony (popularne integracje to LiveChat, Messenger)

To, że samodzielnie decydujemy o kształcie naszej witryny, a także o treściach, które się na niej znajdują sprawia, że jesteśmy w stanie stworzyć dokładnie taki wizerunek, jaki chcemy przedstawić. To znacząca przewaga względem innych form komunikacji z rynkiem, gdzie te możliwości są ograniczone lub komunikaty mogą być zniekształcane (np. Instagram to głownie obraz, a Twitter ogranicza nam znaki). Nie oznacza to jednak, że w projektowaniu stron internetowych nie obowiązują żadne zasady. Wręcz przeciwnie – aby nasza witryna skutecznie spełniała swoje zadania, musi wpasowywać się w pewne standardy, jeśli ma pełnić rolę narzędzia w marketingu firmy.

Strona www jako narzędzie marketingowe

Podczas tworzenia strony internetowej powinniśmy ustalić mierzalne cele, w których osiąganiu ma nam ona pomagać. To znacząco ułatwi projektowanie funkcjonalne serwisu. Konkretne cele zależą od branży oraz samej polityki firmy. Zwykle jednak sprowadzają się one do zwiększenia przychodów firmy poprzez zbieranie zapytań i sprzedaż online. Wymaga to pozyskiwania nowych klientów, poprawy standardów obsługi aktualnych klientów, a także zwiększenia sprzedaży produktów lub usług. Strona internetowa powinna również służyć do zbierania danych na temat klientów, jak i badaniu oczekiwań czy preferencji poprzez analizę interakcji z zawartością serwisu.

Pamiętajmy, że nie tylko kampanie reklamowe i działania online mogą kierować na naszą witrynę. Może ona stanowić miejsce, do którego prowadzą potencjalnych klientów działania offline (np.ulotki, katalogi, billboardy). Warto się zastanowić czy dla poszczególnych kanałów i czasowych kampanii w ramach strony www nie uruchomić także landing page – strony dedykowanej kampanii, która ma na celu uzyskać maksymalną konwersję (np. wypełniania formularza czy dokonania zakupu online). Ogólnie strona powinna być spójnym elementem w całej zakupowej ścieżce klienta oraz miejscem, gdzie jeśli nawet odbywa się sama sprzedaż, to na pewno podjęta zostaje decyzja zakupowa.

Aby założenia co do sprzedaży czy zbierania zapytań ofertowych okazały się realne, niezbędne jest właściwe podejście do projektowania witryny. W tym przypadku potrzebujemy analitycznego umysłu i obeznania z aktualnie używanymi narzędziami do analizy statystyk (np. Google Tag Manager, Senuto czy Facebook Ads Manager). Dzięki temu nie tylko stworzymy stronę www zgodną z wymogami SEO i pozwalającą na jak najwyższą konwersję, ale również będziemy mogli poddawać ją bieżącym usprawnieniom.

Kluczowe elementy strony internetowej

Przechodząc do najściślejszego aspektu projektowania strony www dla firmy, kierujemy się już wyłącznie zasadami SEO i SEM. Optymalizacja witryny dla wyszukiwarek internetowych jest absolutną podstawą w generowaniu wysokiej liczby odwiedzin. O ile kampanie reklamowe typu PPC kierujące ruch na www mogą być bardzo skuteczne zwiększyć wyświetlenia, to pochłaniają duże budżety. SEO to inwestycja długoterminowa i z czasem kosztuje coraz mniej, dając coraz lepsze efekty.

Choć wymogi SEO i SEM ulegają nieustannym zmianom, możemy wyróżnić kilka kluczowych, które niezmiennie powinna spełniać nasza strona internetowa. Głowna zasada mówiąca, że im więcej cytować ma dana strona, tym jest ona bardziej wiarygodna i jako taka powinna być podsuwana użytkownikom poszukującym haseł i fraz w wyszukiwarce. Co jeszcze jest ważne?

  • Właściwa nazwa domeny – łatwa nazwa to zaleta dla użytkownika, który szybciej zapamięta nazwę, dobrze, jeśli zawiera nazwę firmy czy produktu/usługi, ponadto Google lubi domeny, które mogą pochwalić się historią.
  • Przemyślana struktura strony – witryna musi być poprawna pod względem technicznym (m.in. domena, tytuł, opis, struktura linków), UX (m.in. wygląd, nawigacja, responsywność) oraz treści (przede wszystkim unikalność, frazy kluczowe, formatowanie).
  • Dobrze napisane teksty z frazami kluczowymi – treści powinny mieć optymalną długość oraz nasycenie frazami kluczowymi. Dobieramy je na podstawie najczęstszych wyszukiwań w Google naszych potencjalnych klientów. Sam Google pomaga w tym udostępniając odpowiednie narzędzia.
  • Opisy, tagi, tytuły – każdy element na stronie powinien zawierać metadane dla robotów Google, ponieważ sprzyjają one indeksacji. W nich także należy stosować frazy kluczowe.
  • Dostępność dla robotów – jeśli Google napotka przeszkody w indeksacji Twojej strony, możesz sprawdzić to za pośrednictwem narzędzia Google Search Console. Błędy należy na bieżąco naprawiać lub, jeśli są niezasadne, zgłaszać.
  • Optymalizacja pod kątem urządzeń mobilnych – strona www powinna być nie tylko responsywna. Dla urządzeń mobilnych warto przygotować osobny szablon, który umożliwi użytkownikom bezproblemową nawigację. Obecne podejście wszystkich gigantów (Google, Facebook) to właśnie “mobile first”, czyli priorytetem są urządzenia mobilne.
  • Bezpieczny protokół https – zapobiega przechwytywaniu danych oraz ich zmianom. To aktualny standard, który jest wspierany przez Google, który depozycjonuje strony ze starym protokołem http.
  • Sprawdzony CMS – dzięki niemu możesz samodzielnie aktualizować informacje na swojej stronie. Najpopularniejsze systemy zarządzania treścią to obecnie WordPress oraz np. bliżniaczy WooCommerce dla sprzedaży online.
  • Stabilny hosting – aby uniknąć przerw w działaniu Twojej witryny lub powolnego wczytywania, wybierz serwer z szybkim transferem danych – to także ma poważny wpływ na ocenę strony (Page Rank) przez Google.

Optymalizowanie istniejącej strony internetowej

Obecnie nie pytamy już, dlaczego firma potrzebuje strony www, ale dlaczego potrzebuje dobrze przygotowanej strony www. Żyjemy w świecie cyfrowym, a konkurencja na rynku w każdym segmencie jest spora. Zoptymalizowana strona internetowa to istotna przewaga już na starcie wyścigu o klienta.

Firmowa strona internetowa to zaawansowany projekt, który może wymagać zaangażowania wielu specjalistów. Podczas tworzenia witryny należy skupić się zarówno na jej zawartości, jak i aspektach wizualnych oraz technicznych. Aktualnie nie jest możliwe zbudowanie profesjonalnej strony www bez stosowania się do zasad SEO i SEM. Strona internetowa dla biznesu powinna być również sprzężona z social media, które zaleca się jednak traktować jak osobny kanał komunikacji.

Zmiany w algorytmach czy standardach technologicznych następują jednak bardzo szybko. Audytowanie stron i ich optymalizowanie (UX, SEO, technologia) powinno odbywać regularnie. Można skorzystać z narzędzi dostępnych online w kwestii SEO (np. Ahrefts) czy UX (np. Hotjar) lub po prostu z konsultacji zewnętrznych agencji. Zazwyczaj optymalizacja opiera się o ingerencję w kod strony – trzeba mieć tego świadomość. Samo pozycjonowanie to z kolei ciągły wyścig o top 10 wyników na pierwszej stronie Google, w którym bierzesz udział zarówno Ty, jak i cała konkurencja. Dobrze zoptymalizowana strona to podstawa całej komunikacji marketingowej w większości strategii marketingowych firm sektora MŚP.

Rich Snippets
Dobrze przygotowana strona internetowa to podstawa komunikacji marketingowej firmy
Tytuł artykułu
Dobrze przygotowana strona internetowa to podstawa komunikacji marketingowej firmy
Opis
Czasy, w których strona internetowa pełniła dla firmy wyłącznie rolę wizytówki, już dawno odeszły w niepamięć. Dziś to zaawansowane narzędzie, które nie tylko buduje wizerunek, ale również wieńczy kampanie marketingowe i sprzedaje.
Autor
Wydawca
Komu Media
Logo
, , , , , ,

Anna Godek-Biniasz

PR & Marketing Manager z ponad 15-letnim doświadczeniem w mediach, komunikacji i działach marketingu. Specjalizuje się w sektorze B2B. Swoją wiedzą dzieli się na łamach bloga oraz w artykułach publikowanych w mediach branżowych. Zawodowo interesuje ją strategiczne podejście do marketingu, planowanie komunikacji oraz wykorzystanie contentu w efektywnym budowaniu długofalowej sprzedaży.