Social Selling to technika generowania sprzedaży i budowania sieci kontaktów zawodowych przy wykorzystaniu współczesnych mediów społecznościowych. Najlepszym narzędziem do tego celu jest portal LinkedIn, na którym aktywne profile ma przeszło 675 milionów specjalistów z całego świata. Przy odpowiedniej strategii z dobrze zaprojektowanym i prowadzonym profilem można w stosunkowo prosty sposób znaleźć potencjalnych klientów oraz nawiązać wartościowe relacje biznesowe.
Okazuje się, że portal społecznościowy koncentrujący się na życiu zawodowym to doskonałe narzędzie, które w wielu przypadkach skutecznie zastępuje klasyczny cold calling. Media społecznościowe dają możliwość prowadzenia bardziej precyzyjnych działań w większej skali przy zaangażowaniu mniejszych nakładów. Jednakże trzeba mieć na uwadze, że Social Selling to strategia wymagająca zaangażowania i aktywności wokół branżowych newsów, dyskusji i wydarzeń.
W mediach społecznościowych trendem jest prowadzenie dyskusji i otwartej komunikacji z branżą. Kluczem do sukcesu jest aktywny udział w konwersacjach generowanych przez społeczność. Najlepszym sposobem na zwrócenie na siebie uwagi jest aktywny udział w dyskusjach na istotne tematy, w których możemy zaproponować siebie, nasze doświadczenie oraz usługi i produkty oferowane przez naszą firmę jako rozwiązanie problemu lub sposób na optymalizację ważnego procesu biznesowego.
Zobacz także: Personal branding: marka osobista to często najmocniejszy element marki firmy
Angażowanie się we właściwe dyskusje w odpowiednim momencie to jeden z filarów skutecznego Social Sellingu. Warto mieć jednak na uwadze, że każda aktywność w największej biznesowej sieci społecznościowej jest realizowana z perspektywy profilu użytkownika. To właśnie profil jest awatarem, dzięki któremu zyskujemy zainteresowanie, sympatię i szansę na budowanie zaufania opartego na wiedzy i doświadczeniu oraz płynącej z nich wartości dla naszych potencjalnych klientów.
Profesjonalny profil LinkedIn sprzedaje
Profil zawodowy na LinkedIn to znacznie więcej niż zwykłe internetowe CV. Dobrze przygotowany i odpowiednio zastosowany daje szereg nowych możliwości na budowanie i kapitalizowanie swojego branżowego wizerunku. Poza tym nawiązywanie nowych i utrzymanie istniejących wartościowych relacji jest o wiele prostsze, gdy mamy możliwość swobodnego komunikowania się z wiarygodnym środowiskiem uznanych branżowych specjalistów. W takim otoczeniu łatwiej budować zaufanie i oparte na nim solidne relacje biznesowe, które przekładają się na realny wynik sprzedażowy.
Zobacz także: Film reklamowy nie musi mieć dużego budżetu [case study]
Profesjonalne posługiwanie się profilem na LinkedIn pozwala skutecznie czerpać informacje z sieci społecznościowej, znajdować właściwe osoby we właściwym czasie, budować zaufanie, relacje i osiągać założone cele biznesowe. Można powiedzieć, że dobry profil na LinkedIn daje możliwość szybkiego równoległego realizowania wszystkich zadań składających się na skuteczny Social Selling, do których zalicza się:
- Zaangażowanie wokół wartościowych branżowych wiadomości – publikowanie i udostępnianie istotnych treści to podstawa budowania zasięgu i rozpoznawalności. Osoby poszukujące informacji w mediach społecznościowych chętniej nawiązują relacje dostawcami, którzy korespondują z istotnymi informacjami i newsami, które społeczność uznaje za wartościowe.
- Budowa relacji opartych na wiarygodnym wizerunku – budowanie wizerunku specjalisty, który oferuje istotną wiedzę i doświadczenie sprzyja zaufaniu ze strony społeczności i wspiera nawiązywanie trwałych relacji. Kluczem do tego jest koncentrowanie komunikacji na potrzebach członków społeczności, co z reguły prowadzi do kreowania szans sprzedażowych.
- Kreowanie profesjonalnej marki personalnej – rozwój sieci kontaktów i wartościowa komunikacja sprzyja zainteresowaniu ze strony potencjalnych partnerów biznesowych. Dobra marka personalna ułatwia budowanie zaufania i generuje więcej interakcji, przez co znacznie zwiększa zasięg komunikacji.
- Koncentracja działań na właściwej grupie docelowej – rosnąca sieć kontaktów i wzrost zasięgu komunikacji sprzyja skutecznemu Social Listeningowi, czyli procesowi monitorowania mediów społecznościowych. Dzięki stosowaniu odpowiednich taktyk i narzędzi zyskuje się dostęp do wartościowych informacji i konwersacji. Udział w nich daje szansę na dotarcie z przekazem i ofertą do osób aktualnie komunikujących potrzeby, które realizują oferowane przez nas produkty i usługi.
Profil na LinkedIn to dla wielu osób jedno z ważniejszych narzędzi do pozyskiwania wartościowych informacji o branży i rynku. Coraz więcej osób odwiedza portal przynajmniej raz dziennie w ramach ustalonej rutyny. W czasach pandemii ta forma kreowania marki osobistej i nawiązywania relacji z otoczeniem biznesowym, czyli z klientami, partnerami i współpracownikami wydaje się optymalna pod każdym względem.