Jeszcze do niedawna filmy reklamowe kojarzyły się z dużym budżetem, koniecznością poświęcenie mnóstwa czasu zarówno na przygotowanie jak i obróbkę materiału. Tak jakby komunikacja video była zarezerwowana tylko dla dużych graczy. Nic bardziej mylnego! Na poparcie tej tezy przedstawiamy case study z naszej pracy, czyli jak przygotować skuteczny film reklamowy bez dużego budżetu.
Komunikacja video staje się coraz bardziej popularna. Jest bardziej angażująca niż statyczne grafiki oraz prostsza i przyjemniejsza w odbiorze niż posty blogowe. Dlatego coraz więcej firm stawia na video. Niektórych skutecznie zniechęca jednak wizja dużych kosztów, jakie rzekomo trzeba ponieść, by przygotować dobry materiał video.
Nie potrzebujesz nawet studia nagrań!
Dokładnie tak. Film video można stworzyć także przy pomocy zmieniających się plansz i zdjęć. Możesz skorzystać ze swoich baz zdjęciowych, płatnych lub darmowych banków zdjęć czy z różnych narzędzi umożliwiających tworzenie plansz – np. Doodly pozwala na używanie jako tła białej, czarnej lub zielonej tablicy. Dobrze sprawdzą się także proste animowane postaci, które bez problemu stworzysz przy pomocy internetowych narzędzi. Decydując się na takie rozwiązanie możesz zrezygnować ze studia nagrań, którego wynajęcie to zazwyczaj spory koszt.
Zobacz także: Czym zajmuje się specjalista ds. marketingu?
Jeśli jednak chcesz, by w Twoim filmie pojawiały się realne osoby – np. opowiadające o produkcie lub usłudze to nic straconego. Będziesz wtedy potrzebować tzw. green screena. To technologia pozwalająca zmienić tło w nagraniu na dowolny obraz. Pierwotnie film musi zostać nagrany na jednolitym tle. Pamiętaj, że by dobrze przygotować green screen potrzebujesz światła równomiernie oświetlającego całą planszę. Zadbaj zatem o odpowiednie oświetlenie, ubiór aktora (nie może być taki sam, jak tło) i pamiętaj, by sam aktor w żadnym momencie nagrywania nie znalazł się poza green screenem.
Nie musisz przenosić swojego nagrania na wymyślne, bogate tło. Może to rozpraszać uwagę odbiorcy, więc jeśli najważniejszy w Twoim filmie video jest przekaz, to zdecyduj się na spokojne, jednolite tło, na którym aktor będzie bardziej wyrazisty.
Czy potrzebujesz profesjonalnego aktora?
Oczywiście, że nie. Tę rolę świetnie mogą odegrać także pracownicy. Co więcej, może to stać się dodatkowym atutem, bo taki zabieg sprawia, że marka zyskuje ludzkie oblicze. Dzięki temu, że utożsamiamy ją z jakąś twarzą, staje się nam bliższa. Angażując swojego pracownika masz także pewność, że temat omawia specjalista, czyli z dużym prawdopodobieństwem nawet przy drobnej pomyłce będzie potrafił z niej naturalnie wybrnąć. Co więcej, całkiem inaczej mówi się także o tematach, z którymi ma się do czynienia na co dzień niż czyta obojętny tekst z kartki. Emocje i świadomość tego, o czym się opowiada sprawiają, że reklama video staje się bardziej autentyczna i wiarygodna.
Jedni lepiej czują się przed kamerą, dla innych może być to źródłem stresu. Jeszcze inni za nic nie zdecydują się wystąpić w nagraniu. Przeczytaj także, jak poradzić sobie ze strachem przed kamerą.
Zobacz także: Jak właściwie mierzyć marketing w internecie?
Jeśli jednak w Twojej firmie pracownicy zgodnie odmawiają wcielenia się w rolę aktora bądź z innych powodów nie znasz nikogo, kto mógłby stanąć przed kamerą, to możesz dodać ścieżkę audio do stworzonych animacji. To także dobre rozwiązanie, a nagranie samego głosu może okazać się mniej stresujące niż występ przed kamerą. A z pomocą internetowych narzędzi łatwo dodasz nagraną ścieżkę audio do stworzonego obrazu.
Korzystaj z napisów i grafik
Realizując scenariusz, w którym ekspert wypowiada na określony temat, warto dodać elementy graficzne, które sprawią, że całość będzie bardziej dynamiczna. Samo mówienie może znudzić odbiorcę (zwłaszcza, gdy reklama jest długa), a pojawiające się wykresy, litery czy napisy sprawiają, że całość staje się bardziej angażująca – zmieniające się elementy silniej przyciągają naszą uwagę, a dodatkowo przekaz zostaje wzmocniony, bo dociera do oglądających nie tylko za pośrednictwem słuchu, ale i wzroku.
Dodaj formularz kontaktowy
Maksymalnie ułatw swoim odbiorcom zareagowanie na reklamę. Jeśli chcesz, by wykonali konkretną akcję – np. wypełnili formularz kontaktowy to w opisie pod filmem dodaj link do niego. Im łatwiej będzie użytkownikom zrobić, to, na czym Ci zależy, tym większe będą szanse, że rzeczywiście to zrobią.
W przygotowywaniu komunikacji video warto skorzystać narzędzi. Jest ich w Internecie naprawdę dużo, większość jest prosta, intuicyjna i pozwalająca osiągnąć świetne efekty!
Jeśli do tej pory myślałeś, że reklama video czy reklama na YouTube’ie to coś niemożliwego, to mamy nadzieję, że właśnie zmieniłeś zdanie. Na komunikację video mogą zdecydować się także małe firmy, niedysponujące dużym budżetem. Rozwój technologii dał nam naprawdę dużo możliwości.
Możesz zainspirować się także naszymi nagraniami, na których oparliśmy ten artykuł: